Aktualności

31
Lip

Wernisaż malarstwa Małgorzaty Kłos

Zapraszamy dnia 16 sierpnia o godz.19.00 do Parku Rekreacyjno-Sportowego Fair Playce na wernisaż malarstwa Małgorzaty Kłos.

24
Lip

Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej dla Józefa Wilkonia

Z wielką radością zawiadamiamy, że Jego Królewska Mość Król Hiszpanii Filip VI przyznał Józefowi Wilkoniowi Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej.

Cyt.: „Wyróżnienie to jest wyrazem uznania dla licznych i niewątpliwych Pana zasług, cennego wkładu w rozkwit kultury hiszpańskiej w Polsce i, w konsekwencji, w ulepszaniu relacji między naszymi dwoma krajami.”

List został przekazany przez Ambasadora Królestwa Hiszpanii Francisco Javier Sanabria Valderrama.

16
Cze

Para Mariusz Kamiński i Marcin Jędrusek zwycięzcami Tennis Art Cup 2019.

W tegorocznych rozgrywkach zwycięstwo odniosła para Mariusz Kamiński / Marcin Jędrusek, drugie miejsce zajęła para Krzysztof Osses/ Mariusz
Szczeciński, a trzecie para Maciej Tomczak / Wojciech Urban.

15
Cze

Rekordowa kwota 138 000,00 zł pozyskana z Akcji Charytatywnej Tennis Art 2019.

Pragniemy poinformować, że w tym roku, dzięki akcji Tennis Art pozyskaliśmy rekordową kwotę 138 000,00 zł. Środki te zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla odziału dziecięcego Kliniki Onkologii , Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

3
Cze

Wernisaż malarstwa prof. Bogdana Wojtasiaka

Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Henryk Koroniak ma zaszczyt zaprosić na wernisaż malarstwa prof. Bogdana Wojtasiaka, który odbędzie się w piątek, 7 czerwca 2019 roku, o godz. 15:00 w Collegium Chemicum przy ul. Umultowskiej 89b w Poznaniu.

30
Maj

„SZTUKA KATEDR” – Wystawa prac Anny Foryckiej-Putiatyckiej

Anna Forycka-Putiatycka oraz Centrum Promocji Kultury serdecznie zapraszają dnia 31 maja 2019 r. o godz. 19.00 na wernisaż wystawy „Sztuka katedr”.

Wernisaż odbędzie się na ulicy Podskarbińskiej 2 w Warszawie.

Wystawa czynna do 19 czerwca 2019 r.

18
Maj

Wystawa „Artyści na Saskiej Kępie”

Pracownia twórcza Anny Foryckiej-Putiatyckiej „ Garden Art Gallery” zaprasza 25 maja w godzinach 14.00-22.00 na coroczną wystawę „Artyści na Saskiej Kępie”.

W dnu Święta Saskiej Kępy , już po raz siódmy otwarty zostanie ogród dla zaprzyjaźnionych artystów, którzy wystawiają w nim swoje prace. W ogrodzie wśród zieleni i kwiatów będzie można poznać osobiście i porozmawiać z autorami wybitnych współczesnych dzieł sztuki. Na wystawie zostanie zaprezentowany mural, malowany przez GRUPĘ „Pędzel ścienny”. W tym czasie będzie też otwarta pracownia twórcza Anny Foryckiej-Putiatyckiej.

16
Maj

Wystawa prac Grażyny Banaszkiewicz

22 maja 2019 r. Galeria Jerzego Piotrowicza przy ul. Kramarskiej w Poznaniu, otwiera wystawę zdjęć dziennikarki i reżysera – Grażyny Banaszkiewicz, wystawę zatytułowaną: „ŚWIATŁO IZRAELA”.

Zdjęcia pokazują to państwo poza utartymi szlakami turystycznymi, czy pielgrzymkowymi, Izrael „prywatny”, widziany okiem dokumentalistki, która na pytanie, co ją najbardziej w Izraelu zafascynowało – odpowiada, że oczywiście niebywale otwarci ludzie, zróżnicowane ogromnie  pejzaże,  tak stara jak i nowoczesna, awangardowa architektura, ale najbardziej specyficzne, tylko temu miejscu właściwe światło. Ono w jakiś magiczny sposób pozostaje w człowieku.

15
Maj

Wystawa kostiumów autorstwa Ireneusza Domagały

Galeria Rotunda UAP w Poznaniu zaprasza 27-31 maja na wystawę kostiumów „Odbicia” autorstwa Ireneusza Domagały.

12
Maj

Wystawa prac Andrzeja Leśnika w Muzeum Regionalnym w Człuchowie

Muzeum Regionalne w Człuchowie zaprasza 16 maja 2019 r. o godzinie 18.00 na wernisaż prac „ Czas zapisany/Fragmenty 2005-2018” autorstwa Andrzeja Leśnika

9
Maj

Wystawa prac Marcina Berdyszaka w MCSW Elektrownia w Radomiu

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza 17 maja o godzinie 17.00 na wernisaż prac „Pozornie nie koniecznie” autorstwa Marcina Berdyszaka.

Wystawa potrwa do 23 sierpnia 2019 roku. Po wernisażu odbędzie się promocja książki autorstwa Jaromira Jedlińskiego i Marcina Berdyszaka zatytułowanej „WMIĘDZYCZASIE”

8
Maj

10-lecie obchodów Galerii Artykwariat

Galeria Artykwariat zaprasza na cykl wystaw Art/Dekada, które będą elementem obchodów 10-lecia galerii. 9 maja o godz.19.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Piękna kolekcja”

28
Kwi

Wystawa Izabeli Rudzkiej w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu

Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu zaprasza na wernisaż 03 maja o godzinie 13.30 malarstwa Prof. UAM dr hab. Izabeli Rudzkiej prezentującej podsumowanie autorskiego projektu artystyczno-naukowego „Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii”, którego celem jest twórcze upamiętnienie 100-lecia Powstania Wielkopolskiego 1918-19. Wystawa potrwa do 30 czerwca 2019 r.

Na wystawie zaprezentowana zostanie malarska, osobista rejestracja pejzażu historii, pokazanie jego ewolucji poprzez stworzenie własnej czasoprzestrzeni malarskiej, która uwzględnia zmiany obserwowanej przestrzeni w czasie i generuje refleksje na temat jej odbioru w kontekście nakładania się czasu historycznego na czas współczesny. Powstał „multiprzestrzenny” i kolorystyczny przekaz malarski miejsc związanych z historycznymi wydarzeniami Powstania Wielkopolskiego w celu jego twórczego upamiętnienia.

Autorka projektu uzyskała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2018 jako wsparcie w realizacji założeń tego przedsięwzięcia.

Projekt Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii zakładał namalowanie sześciu obrazów w oparciu o retrospekcję i porównanie aktualnie obserwowanej przestrzeni pejzażu miejsc z ich historycznym kontekstem z zastosowaniem nowatorskiej, autorskiej techniki malarstwa strukturalnego, zabiegów optycznej transparentności w połączeniu z fotografią

i technikami graffiti.

Do projektu wybrano następujące miejsca, które będą inspiracjami historycznymi i wizualnymi dla autorki projektu, miejsca związane z istotnymi działaniami podczas Powstania Wielkopolskiego :

  1. Anastazewo – potyczka 28.12.1918
  2. Nowe Kramsko- bitwa 2-3.02.1919
  3. Rawicz – walki 17.01.1919
  4. Poznań – lotnisko Ławica, bitwa 6.01.1919
  5. Zdziechowa – potyczka 29-31.12. 1918
  6. Żnin – walki 11-12.01.1919

Miejsca te tworzyły autorską Przestrzeń Obserwacji Pejzażu, przestrzeń wybranych miejsc w województwach Wielkopolskim, Lubuskim i Kujawsko – Pomorskim (obszary byłego Zaboru Pruskiego).

Autorka projektu odwiedzała wybrane miejsca Przestrzeni Obserwacji Pejzażu, dokumentując ich aktualna topografię, szukając i rejestrując ślady czasu historii.

Dokumentacja z tych podróży stworzyła wizualny opis podjętych działań w ramach założonego projektu.

Projekt zakładał organizację sześciu wystaw „jednego obrazu” autorstwa Izabeli Rudzkiej powstałego w ramach przedsięwzięcia „Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii” : jeden obraz w każdym historycznym miejscu odwiedzanym przez autorkę projektu.

26
Kwi

Wernisaż wystawy „Atmosfera_X3” w Poznaniu

Trzy pracownie serigrafii Akademii Sztuki w Szczecinie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz kurator Mirosław Pawłowski zapraszają na wernisaż prac „Atmosfera_X3”, który odbędzie się 10 maja o godzinie 19.00 w Starym Browarze w Galerii przy Dziedzińcu.

25
Kwi

Recital pianisty Ignacego Lisieckiego w ramach Tennis Art Gali

Zapraszamy 14 czerwca, w ramach Akcji Charytatywnej Tennis Art, na recital wybitnego pianisty Ignacego Lisieckiego. W programie między innymi utwory Chopina, Liszta, Beethovena.

Ignacy Lisiecki w listopadzie 2012 zadebiutował w Tokyo Opera City, jednym z ważniejszych centrów muzycznych świata. Od tego czasu bywa regularnie zapraszany do Japonii, gdzie występował z tak czołowymi orkiestrami jak Tokyo Philharmonic Orchestra, Kyushu Symphony Orchestra, dał również recitale m.in. w Sumida Triphony Hall i Tokyo Bunka Kaikan. Od kilku lat współpracuje regularnie z legendarnym litewskim wiolonczelistą Davidem Geringasem. Ignacy Lisiecki został wyróżniony w 2011 roku dyplomem polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne dokonania na rzecz szerzenia polskiej kultury na świecie. Studiował fortepian na Uniwersytecie Muzycznym im Chopina w Warszawie, w Hochschule fur Musik und Theater w Hanowerze oraz dyrygenturę na Tokyo University of Arts.

25
Kwi

Wystawa prac Anny Foryckiej-Putityckiej w Galerii Kuźnicza

Galeria Kuźnicza we Wrocławiu zaprasza 28 kwietnia o godzinie 18.00 na wernisaż prac „Moja dusza jak lawa” autorstwa Anny Foryckiej-Putityckiej.

Wystawa potrwa do 31 maja 2019 r.

24
Kwi

15 czerwca zapraszamy na 14.edycję Tennis Art Cup oraz licytację prac plastycznych

Dnia 15 czerwca zapraszamy na korty tenisowe Kortowo Tennis Club na XIV edycję deblowego charytatywnego turnieju Tennis Art Cup.

Około godzinie 14.30 odbędzie się licytacja prac plastycznych, z której dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu medycznego dla oddziału dziecięcego Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej w Poznaniu ul. Szpitalna.

17
Kwi

Zmarł Ryszard Kaja

Z głębokim smutkiem i żalem pragniemy poinformować, że 17 kwietnia zmarł, Wielki Przyjaciel Tennis Art, wybitny artysta Ryszard Kaja.

Ryszard Kaja autor wielu plakatów, malarz, grafik, autor dekoracji i kostiumów do wielu spektakli operowych i baletowych wystawianych między innymi w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Łodzi, Operze Wrocławskiej , Operze na Zamku w Szczecinie. Współpracował z wieloma znakomitymi reżyserami Michałem Znanieckim, Markiem Weisem-Grzesińskim, Ewą Wycichowską czy Jerzy Gruzą.

Załączone zdjęcie autorstwa Grażyny Banaszkiewicz pochodzi z wernisażu ( 5 sierpnia 2016 r.) w Galerii Arsenał w Poznaniu.
Poniżej dołączamy tekst in memoriam autorstwa Grażyny Banaszkiewicz.

Ryszard Kaja
(16.01.1962 Poznań – 17.04.2019 Legnica)

To był nieco szalony dom, otwarty i niebywale przyjazny.
Gdy przechodziło się przez próg parterowego mieszkania przy ul Rutkowskiego w Poznaniu, obecnie Klaudyny Potockiej, uderzał zapach farb, klejów, i dymu z papierosów !!! – Zarówno Zbigniewa Kaja – artysta plastyk nieprawdopodobnie wszechstronny, potrafiący wszystko,od rysunku, grafiki (mam jego „Aidę” – linoryt, jak twierdził – mój portret) …, poprzez metaloplastykę, grawerstwo (mam jego tabliczkę na drzwi kolejnego mojego mieszkania), po aranżacje stoisk targowych na MTP oraz scenografię teatralną.
Stenia(Stefania Kajowa) specjalizowała się w ceramice i malarstwie. Pamiętam jak syrenką, wrzucając na tylne siedzenie blejtramy – wyprawiała się do ówczesnej Jugosławii na swoje plenery malarskie…
W takiej atmosferze wzrastał Rysiu Kaja. I pozostał takim, jak jego rodzice, tyle że równolegle z rytmem czasu, z przeobrażeniami wokół, jeszcze intensywniej pracujący
i dosłownie zachłannie żyjący. Malował, i tu od razu dopowiem – chyba nie ma nikogo z jego przyjaciół, kto nie uwodziłyby Rysia „Hrabalków” – czarownych, ciepłych, nieco ironicznych obrazów.
Bo Rysiu wielbił tę wspaniałą, przewrotną, zarazem dosadną prozę Bohumila Hrabala. A w tym wielbieniu było ewidentne powinowactwo ich dusz.
Bawił się (artystycznie) także Aniołami.
Podobnie jak jego ojciec – stał się twórcą wszechstronnym, z łatwością odnajdującym się
także w scenografiach wystaw plastycznych, w scenografiach oraz kostiumach scenicznych, przede wszystkim operowych, no i w plakatach. One w pewnym momencie stały się wręcz żywiołem Rysia. Jeżdżąc po Polsce bystrym okiem ogarniał specyfikę miast i miasteczek– „stemplował” je właśnie plakatami, oddającymi specyfikę tamtejszych ludzi i ich otoczenia. Zawsze w tym swoim rozpoznawalnym powszechnie artystycznym skrócie myślowym niebywale trafnie!
Do jednej z moich wystaw z cyklu zdjęć izraelskich również przygotował plakat-portret.
– Nawiązuję tu niejako do wcześniejszego portretu sprawionego mi przez jego tatę.
Widać w ich zestawieniu, jak różne to temperamenty, style i techniki, ale jak wspólna owa celna skrótowość, symbolika myślenia, artystyczny gest, jaki niezaprzeczalny talent !
Obaj też charakteryzowali się otwartością, życzliwością i ciekawością wobec ludzi,
wobec świata, który Rysiu – bo jego dorosłe życie przypadło na czas kiedy ten świat się dla nas, „Demoludów”, otworzył, zjeździł namiętnie.
Ciągle go dokądś gnało. Jego żywiołem było poznawanie ludzi, ich obyczajowości, kultury. Lubił z nimi biesiadować. Kochał różne, zwłaszcza orientalne kuchnie. Z każdej podróży przysyłał, lokował na fb, dosłownie setki zdjęć. Bo pasją jego było również portretowanie poznanych osób, rejestrowanie wszelkich szczegółów, zatrzymywanie każdej chwili.

Kiedy był już bardzo chory, też pisał, po kilka zdań, kpił sobie z tej – idącej już za nim kostuchy !

In memoriam

Grażyna Banaszkiewicz

PS, a co dla nas ważne ! – gdy poprosiłam Rysia o jego prace na naszą aukcję (mieszkał już wtedy we Wrocławiu, a właściwie, w świecie, najczęściej na południowo-amerykańskich szlakach), uruchomił swojego bratanka, poprzez niego przekazywał mi kolejne plakaty.

W ostatnim rulonie dostaliśmy cztery plakaty ….

16
Kwi

Spotkanie w klinice

12 kwietnia 2019 r. na Oddziale Dziecięcym Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odbyło się oficjalnie spotkanie podsumowujące ubiegłoroczną akcję charytatywną Tennis Art.

Środki z akcji po raz pierwszy zostały przeznaczone na lekarstwa dla chorych dzieci. Na spotkaniu profesor przedstawił sytuację pięciorga chorych dzieci, dla których podanie nadal nierefundowanych lekarstw najnowszej generacji było równoznaczne z uratowaniem życia. W przypadku Zosi i Łucji było to lekarstwo na leczenie przewlekłej choroby przeszczep przeciw gospodarzowi opornej na inne wcześniej stosowane metody leczenia, dla pozostałych dzieci był to środek na leczenie opornego na chemioterapię chłoniaka.

Za pozostałe pieniądze zakupiono myjkę dezynfektor wraz z funkcją suszenia oraz zmywarki – oba urządzenia mają istotne znaczenie w przypadku transplantacji ze względu na szczególną funkcję sterylizacyjną. Dodatkowo zakupiono stoliki przyłóżkowe.

3
Kwi

Wystawa prac Ewy Osińskiej Rozpędek

Galeria Forma W Warszawie zaprasza dnia 11 kwietnia o godzinie 19.00 na wernisaż prac Ewy Osińskiej Rozpędek. Wystawa potrwa do 10 maja.