Aktualności

31
sierpień

Rekordowa kwota 181 500 zł

Pragniemy poinformować, że w tym roku, dzięki naszej akcji pozyskaliśmy kwotę w wysokości 181 500,00 zł na rzecz Stowarzyszenia „Dzieciaki Chojraki. Jest to najwyższy wynik w 15-letniej historii Tennis Art.

Podczas tegorocznej edycji naszym celem było zebranie środków na zakup Cytofluorymetru przepływowego, który służy do diagnostyki i monitorowania wyników leczenia chorób limfoproliferacyjnych, w tym ostrych białaczek, które są najczęstszym nowotworem wieku dziecięcego. Urządzenie będzie wyposażeniem Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UM im. Karola Jonschera w Poznaniu.

W rozgrywkach tenisowych I miejsce zajęła para Maciej Koczorowski/Piotr Pawlicki, która w finale pokonała duet Mariusz Kamiński/Marcin Jędrusek.

W meczu o III miejsce para Maciej Tomczak/Wojciech Urban pokonała parę Andrzej Porębski/Tomasz Zarzycki.

30
sierpień

Wystawa Marcina Berdyszaka w At Home Gallery w synagodze w Samorinie

At Home Gallery w Samorinie zaprasza na wernisaż dnia 09 września wystawy „Industrial and SCI-TI in art” autorstwa Marcina Berdyszaka I Patrika Kovacovsky. Wystawa potrwa do 03 października.

29
sierpień

Wystawa grafik w ramach Poznań Design Festival

Poznań Design Festival zaprasza do Starego Browaru w Poznaniu w dniach 10-18 września na wystawę „Zakorzenienie”, na której prezentowane będą grafiki z Pracowni Druku Płaskiego Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

28
sierpień

Wystawa Dariusza Głowackiego w MOK

Mosiński Ośrodek Kultury zaprasza dnia 2 września na wernisaż wystawy „ Nowe formy ekspozycji” autorstwa Dariusza Głowackiego.

26
lipiec

XV edycja Akcji Charytatywnej Tennis Art

Informujemy, że z uwagi na obecną sytuację epidemiczną oraz wymogi sanitarne obowiązujące w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak teatr, tegoroczna XV Akcja Charytatywna „Tennis Art” będzie edycją jednodniową i odbędzie się 28 sierpnia 2021 roku.

W tym dniu, na terenie obiektu „Kortowo Tennis Club”, odbędzie się Deblowy Turniej Tenisowy, połączony z aukcją charytatywną. Przed licytacją swój program artystyczny zaprezentuje sopranistka Aleksandra Klafetka.

Dochód z licytacji zostanie przekazany na zakup sprzętu medycznego dla Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej w Poznaniu, ul. Szpitalna 27/28.

25
lipiec

Wystawa Joanny Imielskiej w BWA w Pile

Galeria Biura Wystaw Artystycznych w Pile zaprasza na wystawę „ Dotknij wiatru, dotknij wody” autorstwa Joanny Imielskiej. Otwarcie wystawy 6 sierpnia 2021 r.

Artystka powiedziała o wystawie:

Poetycki tytuł wystawy Dotknij wiatru, dotknij wody (zapożyczony od Amosa Oza) kryje w sobie tęsknotę za swobodą podróżowania, a ponieważ wystawa odbywa się w pełni lata prezentuję na niej cykle podróżne. Są miejsca, do których wielokrotnie powracam. Miastem moich powrotów jest między innymi czeska Ostrawa. Urzekło mnie to miasto, o którym Jaromir Nohavica śpiewa: „gorzkie miasto”, „czarna gwiazda”, „czarne serce”, ale jednak w tym mieście „wypełnia się jego los”. Szanghaj i Pekin to kolejne miejsca zaznaczone na mapie moich podróży (2016), miasta podobne i sprzeczne jednocześnie. W pracach z cyklu Szanghaj nawiązuję do sztuki Chin, do kaligrafii, czerni chińskiego tuszu i czerwieni pieczęci. Napisałam pamiętnik z osiemnastu dni spędzonych w Szanghaju.

W 2014 r. odkryłam Góry Harzu, położone w środkowych Niemczech na terenie Saksonii-Anhalt i Dolnej Saksonii. Przyjeżdżając tam, zatrzymuję się w Sieber, małej miejscowości leżącej około dziewięciu kilometrów od Herzberga am Harz. Sieber położone jest nad rzeką o tej samej nazwie, zatopione między górami, sprawia wrażenie uśpionej i wyludnionej osady.

Jestem pod ogromnym wrażeniem Nowego Jorku. Już podczas pierwszej podróży do tego miasta w 2017 r. uległam jego niezwykłej atmosferze; w 2018 r. to poczucie we mnie się utrwaliło.

W Polsce są trzy miasta – Bydgoszcz, Poznań i Leszno, z którymi jestem związana w szczególny sposób. Lesznu dedykowałam prace w cyklach: Labirynty (2008), Zapisane godziny (2012) i Ziarnko prawdy (2018).

21
lipiec

Wystawa prac Eugeniusza Gerlacha w Art in House

Dom Aukcyjny Art in House w Warszawie zaprasza na wystawę „Ekspresja koloru” autorstwa Eugeniusza Gerlacha. Wystawa potrwa do 11 sierpnia 2021 r.

1
lipiec

Grupa Twórcza SYMFONIA zaprasza na wystawę

Grupa Twórcza SYMFONIA zaprasza na wernisaż prac dnia 06 lipca 2021 r. do Galerii DAP OW ZPAP w Warszawie. Wystawa potrwa do 20 lipca 2021 r.

15
Maj

Wystawa Joanny Imielskiej w galerii BWA w Lesznie

Zapraszamy na wystawę „Recykling wspomnień” autorstwa Joanny Imielskiej w galerii BWA w Lesznie. Wystawa potrwa do 11 lipca 2021 r.

Joanna Imielska powiedziała o wystawie:

„Recykling wspomnień to tytuł wystawy o charakterze retrospektywnym, to moja sentymentalna „podróż”, której początek rozpoczął się w 1988 roku wraz z zamieszkaniem w Pępowie i nawiązaniem współpracy z Miejskim Biurem Wystaw Artystycznych w Lesznie. W tym czasie miałam 9 wystaw indywidualnych i brałam udział w 35 wystawach zbiorowych zorganizowanych przez MBWA w Lesznie.

Duża część prac zaprezentowanych na wystawie przynależy do obszernego cyklu zatytułowanego Archeologia z mojej szuflady, zanurzonego w moim „czasopisaniu”, w którym przeplatają się wątki czasu obiektywnego i mojego indywidualnego czasu, mojej jednostkowej pamięci, oswojonej przestrzeni. Tym razem otworzyłam swoje archiwa, wydobyłam z chaosu rzeczy odnalezionych te najważniejsze dla mnie: stare listy, dokumenty, zeszyty, notatniki, książki, katalogi, nadałam im nowe znaczenia i obdarzam „nieskończonym potencjałem zmiany” , na dawnych śladach odciskam swój ślad. „Każda teraźniejszość bowiem, czy obecna, czy przyszła, twierdzi francuski archeolog Laurent Olivier, «składa się zasadniczo z palimpsestu wszystkich trwań z przeszłości, które zostały zapisane w materii»” .

Na wystawie prezentowane są prace przynależące do cyklu Archeologia z mojej szuflady:
Zapiski Jana K., to prace wykonane z zeszytów z lat 1952-53 Jana Kałmuczaka, zapisanych ołówkiem, odręcznym pismem. Te zeszyty po latach nabrały szczególnej wartości, ukryte jest w nich jakieś zadziwiające piękno, okruchy życia, cząstka osoby, która je zapisała, zapach nie należący do tu i teraz, kolor zżółkniętej kartki, kruchość materiału…
MBWA 32, to prace wykonane z katalogów, folderów, zaproszeń, gazet, materiałów dokumentujących moją 32-letnią współpracę artystyczną z MBWA w Lesznie. Te stosy papierów od lat zbieranych poddałam recyklingowi, nadałam im nowe życie, podkreśliłam wagę myśli ekologicznej – nie marnować, ale przetwarzać, sprowokować do nowego odczytania.
Ziarnko prawdy (Kartki z pamiętnika i Listy do…), prace te nie wchodzą w skład cyklu Archeologia z mojej szuflady, zostały zainspirowane tematem 20 Prezentacji – Leszno 2018, legendami z terenów leszczyńskich oraz informacjami z „życia Leszna” zaczerpniętymi z codziennych gazet. Próbowałam te dwa światy powiązać, znaleźć bezpośrednie przełożenie między czasem dawnym a obecnym, znaleźć analogię między legendą a faktem. Prace przybrały charakter widokówek i listów umeszczonych w kopertach, gotowych do rozesłania.
Ważnymi elementami wystawy są rysunki z cyklu Czas, od których rozpoczęło się moje „czasopisanie” oraz praca Pauliny Komorowskiej-Birger zatytułowana: Kolekcja Pauliny Komorowskiej-Birger w rękach prywatnych – Listy Joanny”.

12
kwiecień

Wystawa zbiorowa „Więzi, podobieństwa i tożsamości”

Galeria Duża Scena UAP zaprasza na wystawę zbiorową online „Więzi, podobieństwa i tożsamości” Kuratorem wystawy jest Profesor Joanna Imielska, która powiedziała że „Do wystawy zaprosiłam 14 ważnych dla mnie artystek / artystów, którzy w bardzo indywidualny sposób wpisują się w temat wystawy, ale jest wiele punktów zbieżnych, wiążących linii, jednakowych płaszczyzn zainteresowań i ważnych kontekstów”.

12
kwiecień

Plenerowa wystawa Wilkonia w Koneserze

W Centrum Praskim Koneser przy ul. Ząbkowskiej można oglądać rzeźby i ilustracje Józefa Wilkonia przedstawiające zwierzęta i bajkowe stwory. W otwartej przestrzeni placu Konesera ustawiono m.in. wyrzeźbione w drewnie hipopotamy, lwicę z lwiątkiem, tura, żubra, niedźwiedzia, słonia, ale też “Duchy Lasu”, czyli wilkołaki. Ekspozycja w symboliczny sposób przenosi naturę do tkanki miejskiej.

Wystawa potrwa do 11 czerwca.

fot. Blanka Wyszyńska

1
listopad

Zwycięstwo pary Kubot-Melo w Wiedniu

Para Łukasz Kubot, ambasador Tennis Art, z Marcelo Melo po raz trzeci wygrała halowy turniej ATP Tour 500 w Wiedniu. Polsko-brazylijska para w finale pokonała duet Jamie Murray i Neal Skupski 7:6(5), 7:5.

8
październik

Wystawa prac Jarosława Kozłowskiego

Fundacja 9/11 Art Space i Galeria Piekary zapraszają na wystawę prac „Ćwiczenia z obrazowania” autorstwa Jarosława Kozłowskiego. Wystawa potrwa do 13 listopada.

7
wrz.

Józef Wilkoń. Lektury obowiązkowe

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu zaprasza w dniach 5-30 września na wystawę „Lektury obowiązkowe” autorstwa Józefa Wilkonia. Wystawa organizowana w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci obejmie oryginały dzieł stworzonych do „Don Kichota” i „Pana Tadeusza” oraz ekspozycję książek dziecięcych takich jak „Maciupinka”, „Pawie Wiersze”, „Grajmy” czy „Szum drzew”. Rzeźbiarski dorobek artysty reprezentować będzie „Blues polski”. Finisaż z udziałem artysty odbędzie się 30 września o godzinie 18.00.

7
wrz.

Wystwa prac Eugeniusza Gerlacha

Galeria 101 Projekt w Warszawie zaprasza w dniach 09-18 września na wystawę „Ekspresja koloru” autorstwa Eugeniusza Gerlacha.

16
sierpień

Redaktor Marek Zaradniak nie żyje

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy informację, że w dniu 15 sierpnia br., zmarł Marek Zaradniak – dziennikarz działu kultury Głosu Wielkopolskiego. Osoba nietuzinkowa, pracowita, całym sercem związana z naszą Akcją Charytatywną.

Gdy sięgamy pamięcią i wspominamy Marka, który towarzyszył nam rokrocznie podczas Tennis Art, widzimy go na wspólnych koncertach, licytacjach oraz w klinice na podsumowaniu akcji – przekazaniu sprzętu medycznego.

Podczas swoich wizyt wszystkie swoje spostrzeżenia skrzętnie zapisywał, by później umieścić je na łamach Głosu Wielkopolskiego, bo jak sam podczas jednej z rozmów powiedział za Dostojewskim (…) Na papierze to wypada jakoś dostojniej. Wywołuje większe wrażenie, zmusza do większej kontroli nad sobą, uszlachetnia styl.

Poniżej linki z Głosu Wielkopolskiego:

https://gloswielkopolski.pl/nie-zyje-marek-zaradniak-dziennikarz-ktorego-znali-wszyscy/ar/c13-15130101

https://gloswielkopolski.pl/zmarl-marek-zaradniak-wspominaja-go-artysci-ludzie-kultury-poznaniacy-zostawiasz-puste-miejsce/ar/c13-15130317

4
czerwiec

Tennis Art 2020 – odwołany

Witamy wszystkich Przyjaciół Akcji Charytatywnej Tennis Art

Pragniemy poinformować, że ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną tegoroczna edycja Akcji Charytatywnej Tennis Art, zaplanowana na 19-20 czerwca zostaje odwołana.

Jednocześnie informujemy, że panujące obostrzenia sanitarne w szpitalach uniemożliwiły nasze coroczne marcowe spotkanie w klinice, podsumowujące ubiegłoroczną edycję.

Nowy termin spotkania zostanie ustalony po ustąpieniu pandemii.

Serdecznie dziękujemy tym Artystom, którzy w styczniu i lutym br., przekazali swoje prace na tegoroczną Akcję i wyrazili wolę, aby ich prace zostały zlicytowane w kolejnej edycji Tennis Art.

1
Maj

Zmarł Piotr Pełczyński – Wielki Przyjaciel Tennis Art

Z głębokim smutkiem i żalem pragniemy poinformować, że 27 kwietnia zmarł, Wielki Przyjaciel Tennis Art, pasjonat, znawca tenisa i uczestnik wielu edycji Akcji Charytatywnej Tennis Art ( II miejsce w 2008 r.) Piotr Pełczyński.

Na zdjęciu Piotr w akcji ze swoim koronnym bekhendowym uderzeniem, który cały czas doskonalił.

1
marzec

Kolejne zwycięstwo Łukasza Kubota

Ambasandor Tennis Art Łukasz Kubot w parze z Marcelo Melo obronili dwie piłki meczowe w finale deblowego turnieju ATP 500 w Acapulco i po dramatycznej końcówce pokonali 7:6(6), 6:7(4), 11-9 liderów deblowego rankingu ATP Juana Sebastiana Cabala i Roberta Faraha.

10
lt.

Józef Wilkoń kończy 90 lat

12 lutego Józef Wilkoń kończy 90 lat. Jubilatowi składamy najserdeczniejsze życzenia.