Celem Artykwariatu jest szeroko pojęta promocja oraz sprzedaż malarstwa i sztuki użytkowej, pochodzących głównie z XIX i z początku XX wieku, między innymi z Francji, Niemiec, Niderlandów, Anglii,
a także z Polski. Popularyzowanie przez Artykwariat sztuki zachodnioeuropejskiej na gruncie polskim, można zaliczyć do działania pionierskiego, dotąd niespotykanego na wewnętrznym rynku.
Galeria podjęła się promocji sztuki europejskiej, łącząc zamiłowanie do sztuki tradycyjnej
z nowoczesnym podejściem do jej sprzedaży.
Na tegoroczną aukcję Galeria Artykwariat przekazała pracę autorstwa Rolanda Topora Les quatre jambes.
Praca na papierze, wykonana w technice litografii. W centrum pola obrazowego przedstawiona została absurdalna postać – tytułowe „cztery nogi”, a raczej „Czteronóg” – figura złożona z dwóch par nóg wychodzących z jednego punktu. Przedstawiony „Czteronóg” „porusza się” ruchem rotacyjnym w baśniowej przestrzeni porośniętej fantastycznymi drzewami. Każda z nóg zaopatrzona jest w atrybut kobiecości i seksualności: szpilki i podwiązki.
BIOGRAFIA ARTYSTY
Roland Topor [1938-1997], urodzony we Francji pisarz polskiego pochodzenia, specjalizujący się w krótkich formach literackich, autor groteskowych rysunków i grafik, reżyser, aktor, scenarzysta, scenograf teatralny i filmowy. Kpiarz i prześmiewca, mistrz czarnego humoru, z predylekcją do absurdu. Jego twórczość, zarówno literacką jak i artystyczną, cechowało doskonałe wyczucie metafory, która pozwalała odczytywać jego prace na wielu poziomach. Krytycy chcieli widzieć w nim kontynuatora tradycji surrealizmu, on sam zaś inspiracji poszukiwał we Fluxusie i sztuce konceptualnej.
Topor urodził się w Paryżu. Był synem Abrama Jechiela Topora (1903-1992), znanego rzeźbiarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, i Zlaty (z domu Binsztok), polskich Żydów, którzy wyjechali z kraju przed wybuchem II wojny światowej. Początkowo mieszkał w Paryżu, skąd uciekł z rodziną przed prześladowaniami nazistów do Sabaudii. W 1964 roku ukończył paryską École Nationale des Beaux-Arts. Już w latach studenckich współpracował z satyrycznym magazynem „Hara-Kiri”, w którym ukazywały się m.in. jego rysunki. W 1962 roku założył wspólnie z Fernando Arrabalem, Alejandro Jodorowskym i Jakiem Sternbergiem tzw. „Grupę Paniczną”, nieformalną grupę artystyczną, którą charakteryzowały słowa takie jak: paniczny lęk, chaos, zagubienie oraz śmiech. W 1974 roku Topor przyjechał również do Polski na zaproszenie czasopisma Szpilki, w którym miała się odbyć wystawa jego rysunków. Przy wejściu na ekspozycję zwiedzający mogli przeczytać napis głoszący: „Przechodniu wszedłeś na wystawę Topora, to nie jest dla ciebie…”. W oeuvre Topora znajdują się liczne ilustracje książkowe, grafiki oraz plakaty.
Współpracował on również z filmem.
Na prośbę Federico Felliniego przygotował projekt latarni magicznej – będący częścią scenografii jego filmu pt. „Casanova” (1976).
Powieść zatytułowana „Chimeryczny lokator” Rolanda Topora stała się bezpośrednią inspiracją do powstania scenariusza filmu Romana Polańskiego pt. „Lokator” z 1976 roku, w którym on sam zagrał drobną rolę. Topor wystąpił również m.in. w 1979 roku w filmie Wernera Herzoga pt. „Nosferatu wampir”.
Pierwszymi nauczycielami byli Józef Berdyszak – ojciec, rzeźbiarz i prof. Jan Wroniecki – grafik, malarz.
Studia artystyczne odbył w latach 1952-1958 w obecnym Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, które ukończył dyplomem z zakresu rzeźby u prof. Bazylego Wójtowicza. Z uczelnią tą był związany od 1965 roku. Prace powstałe w okresie studiów, dyplom poszukiwania z zakresu malarstwa i grafiki, a także inspiracje historyka sztuki Krzysztofa Łubieńskiego oraz współpraca z teatrami poznańskimi zapoczątkowały wszystkie charakterystyczne nurty twórczości artysty.
Do najważniejszych cykli malarskich należą ,,Koła podwójne ”, ,,Obszary koncentrujące”, ,,Passe par tout”, czy ostatni cykl ,,Reszty reszt”.
Instalacje i rzeźby, które realizował były od samego początku stawianiem pytań o cechy tego świata i ich fenomen jak gęstość, rozciągliwość, przezroczystość czy ciemność, a także byt przestrzeni. Tworząc modele takie jak triada pokazująca byt przestrzeni z 1972 roku, zajmował się refleksją nad jego istnieniem i licznymi kontekstami od racjonalnych po skrajnie metafizyczne.
Swoje prace prezentował w wielu ważnych miejscach na świecie. Obrazy, rysunki, grafiki i rzeźby Jana Berdyszaka znajdują się w wielu ważnych kolekcjach w kraju i za granicą.
W swoich pracach poruszał wiele tematów, z czego najważniejsze są cykle poświęcone motywom biblijnym, tradycji malarskiej oraz jej wielkim mistrzom.
Korzystał z różnych technik malarskich i graficznych samemu mając świadomość roli tradycji dla kształtu sztuki współczesnej, ale przede wszystkim dla niego samego. W swoich pracach często nawiązywał dialog z wielkimi mistrzami sztuki składając im hołd i podziękowanie samemu oddalając się od teraźniejszości.
Był artystą z wyboru samotnym, zbuntowanym wobec pozbawionej fundamentów sztuki nowej. Wierzył w siłę wyobraźni i prawdy zawartej w ekspresyjnym geście malarskim. Nigdy nie porzucił przekonania o autentyczności sztuki pochodzącej na równi z duszy i ciała artysty. Jego postawa stała się równie wyraźnym obrazem jak te malowane w jego pracowni.
Pracę Jerzego Piotrowicza przekazało na aukcję Towarzystwo Jerzego Piotrowicza, które powstało po śmierci artysty w listopadzie 1999 roku. Inicjatorem powstania stowarzyszenia był profesor Jarosław Maszewski, który skupił wokół idei grupę miłośników, przyjaciół oraz rodzinę artysty.
Towarzystwo zajmuje się upowszechnianiem i ochroną dorobku Jerzego Piotrowicza. Jedną z form upowszechniania twórczości artysty, jaką zajmuje się stowarzyszenie jest prezentacja dzieł poprzez organizowanie wystaw i działalność wydawniczą.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Wydział Grafiki, dyplom u prof. Waldemara Świerzego.
Jest autorem ponad 1300 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo.
Od roku 1986 był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej polskiej edycji miesięcznika „Playboy”.
W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej.
Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.
Jest też laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, w tym kilkunastu najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz kilku nagród głównych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.
Jego prace znajdują się w najsławniejszych muzeach świata, m.in. w MoMA w Nowym Jorku i San Francisco, Centrum Pompidou w Paryżu, Museum of Art w Tokio.
Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.
Od 1989 roku pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, od 1994 roku prowadzi pracownię rysunku. W 2013 roku uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. W latach 2002-2008 była Prodziekanem, w 2008-2016 Dziekanem Wydziału Edukacji Artystycznej UAP. W latach 1990-91 i 1997 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, oraz Ministra Kultury w 2005 roku.
W 2014 roku odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Zajmuje się rysunkiem i malarstwem.
Dudkowiaka oraz z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu
w 1988 roku. Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu, a obecnie Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.
Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych oraz prowadzi zajęcia z warsztatów twórczości edukacyjnej na Wydziale Edukacji Artystycznej.
W latach 1999- 2002 prodziekan Wydziału Edukacji Artystycznej w ASP w Poznaniu. W latach 2002-2008 pełnił funkcję Prorektora ds. studenckich i współpracy z zagranicą. Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008-2016.
Członek Stowarzyszenia Artystyczno – edukacyjnego ,,Magazyn”, którego jest współzałożycielem wraz z Tadeuszem Wieczorkiem, Piotrem Pawlakiem i Wojciechem Nowakiem.
Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem.
Swoje prace prezentował na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych między innymi w Polsce, Niemczech, Słowacji, Rosji, Węgrzech, Czechach, Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Szwajcarii, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Bośni i Hercegowinie, Litwie i USA. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i za granicą.
Brał udział w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących edukacji artystycznej. Zrealizował kilkadziesiąt warsztatów autorskich w kraju i za granicą.
1974 / 1979 PLSP w Poznaniu, 1979/ 1984 studia na wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby w PWSSP w Poznaniu, obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Dyplom w zakresie malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka.
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, mieszka i pracuje na Wildzie w Poznaniu.
WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE
WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom – 1982, w zakresie grafiki w pracowni prof. Z. Lutomskiego i gobelinu w pracowni M. Abakanowicz.
Wystawy indywidualne i zbiorowe
Obrazy Mikołaja Obryckiego – raz figuratywne, innym razem abstrakcyjne, zawsze jednak nieskrępowane i swobodne w traktowaniu malarskiego tematu – pozostawiają odbiorcy duży margines interpretacyjny.
Jego obrazy inspirowane muzyką zasługują na szczególną uwagę. Być może połączenie talentu malarskiego z muzyczną edukacją, którą artysta również odbył, pozwala osiągnąć mu zamierzony przekaz minimalnymi środkami z właściwą tylko muzyce sugestywnością.
Jak sam mówi: Liczy się sam język malarski. Problemem jest struktura planu – filozofia traktowania farby. Sam fakt, że język istnieje bez względu na to w jakim medium się wyraża jest dla mnie wystarczającym powodem by malować. Każda forma pochodząca z rzeczywistości świata ma prawo do niezależnej egzystencji.
Artysta, niezależnie od panujących trendów, pozostaje wierny swoim inspiracjom, związanym z archeologią, astronomią, literaturą science-fiction i światem natury, co znajduje wyraźne odbicie w jego twórczości.
Sam o sobie: Podróżnik w czasoprzestrzeni osobistej. Malarz świateł i cieni, lasów i łąk, plaż i nieba, istot dziwnych i straszliwych zarazem, liści i gałęzi, tajemnych okrętów i lądów nieodkrytych. Poszukiwacz tajemnicy życia i śmierci, bytów nieodgadnionych, zagubionych mitów i legend wszelakich. Twórca baśni przyrody, baśni universum, wsłuchany w śpiew wiatru i wielorybów, ożywiający kamień i usypiający lęki.
Świat, jako wielowarstwowa struktura istot powiązanych kosmiczną pępowiną oraz wnikanie w naturę rzeczy, to główny kierunek poszukiwań twórczych.
Artystka ma na swoim koncie kilkanaście indywidualnych oraz kilkadziesiąt zbiorowych wystaw w kraju
i za granicą, między innymi w Berlinie i Lizbonie. Brała udział w targach sztuki w Wilnie i Lipsku oraz w licznych aukcjach charytatywnych (Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu, Wielki Bal “Forbesa”) i aukcjach sztuki (Dom Aukcyjny “Ostoja”, Dom Aukcyjny “Rempex”).
Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą, między innymi w Austrii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Chinach.
Obrazy Laury Wasilewskiej nabyli do swoich prywatnych kolekcji tak znane osoby, jak Ennio Morricone, profesor Jan Hartman, Magdalena Umer oraz wielu polskich dyplomatów, aktorów, gwiazd kina i estrady.
Otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stypendium m.st. Warszawy imienia Jana Pawła II.
W sierpniu 2012 roku wygrała trzytygodniowy pobyt na międzynarodowy plenerze malarskim w Dreźnie (Palais Sommer). Praca jej autorstwa osiągnęła drugi najwyższy wynik w Charytatywnej Aukcji Dzieł Sztuki na rzecz Fundacji Maestro (Wielki Bal “Forbesa” w 2013 roku.)
Artystka jest kuratorką wystaw, współzałożycielką sekcji Młodzi Sztuką przy OW ZPAP oraz współorganizatorką wielu wydarzeń artystycznych, m.in. Art Fresh Festival – Targów Sztuki odbywających się corocznie od 2010 roku.
Jest nagradzana i doceniana nie tylko przez krytyków i środowisko artystyczne, ale i przez media – wywiady z artystką i jej prace od wielu już lat prezentowane są w różnych stacjach telewizyjnych, na łamach prasy oraz na portalach internetowych. Artystka jest często zapraszana do różnych programów telewizyjnych i radiowych, recenzuje publikacje artystyczne, opowiada o sztuce i o rynku sztuki.
Współpracuje na stałe z:
Galeria sztuki Quadrilion (Warszawa), internetową galerią sztuki cavaletto.pl
Aktywnie wspiera Fundacje Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Fundacje „Zaczytani”.
W latach 1960-1966 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Malarstwo sztalugowe i architektoniczne studiował w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego, natomiast grafikę warsztatową u prof. Mieczysława Wejmana. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 roku. Promotorami jego pracy dyplomowej byli m.in. Wacław Taranczewski, Czesław Rzepiński, Jonasz Stern i Hanna Rudzka-Cybisowa. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Od roku 1966 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
W swoim dorobku ma ponad 50 wystaw indywidualnych i udział w ok. 70 wystawach zbiorowych, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia.
Trzykrotnie otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki.
Obrazy autorstwa Eugeniusza Gerlacha znajdują się w wielu muzeach i instytucjach, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. w Kanadzie, USA, Francji, Niemczech, Szwecji, Austrii, RPA).
Ukończyła Instytut Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (dyplom z malarstwa w 1990 roku w pracowni prof. Mariana Stelmasika). Swoje prace prezentowała na licznych wystawach indywidualnych w Polsce, a w latach 1995-1998 w Austrii oraz na wystawach zbiorowych.
Pracuje jako nauczyciel plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. W Poznaniu na stałe współpracuje z – jak podkreśla – znakomitą Galerią GARBARY 48.
W roku 2011 obroniła przewód doktorski w dziedzinie sztuki plastyczne, w dyscyplinie sztuki piękne
na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Od 2012 roku rozpoczyna pracę jako adiunkt na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym.
Jest aktywną malarką, promuje sztukę działając jako kurator i autorka projektów artystycznych.
W sztuce interesuje ją poszukiwanie synergii pomiędzy nauka a sztuką i spójności sztuki i natury.
Realizowała projekty artystyczne w Polsce Chinach i we Włoszech.
Projektuje rzeźby ze szkła we współpracy z hutami na Murano koło Wenecji. Współpracuje także z Teatrem Ósmego Dnia z Poznania jako projektantka scenografii i kostiumów teatralnych.
AUTORSKIE PROJEKTY ARTYSTYCZNE
WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE
UDZIAŁ W WYBRANYCH WYSTAWACH ZBIOROWYCH
Laureat II nagrody XIV Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Jana Spychalskiego w Poznaniu w roku 1987 oraz Nagrody Miasta Poznania w dziedzinie Kultury i sztuki w 1988 roku.
Prace w zbiorach kolekcjonerów sztuki w kraju i za granicą oraz muzealnych, m.in. Muzeum Narodowe w Poznaniu, muzea w Warszawie, Krakowie, Radomiu i Bratysławie.
Laureat Nagrody Specjalnej Rady Nadzorczej Fundacji Sztuki Polskiej Art Gersonica w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim „Warszawski Pejzaż”, realizowanym w ramach Projektu „Warszawa. Miasto sztuki. Miasto artystów.” przez Fundację Sztuki Polskiej Art Gersonica, 2014 rok.
Otrzymała nagrodę Dziekana Wydziału Grafiki ASP w Warszawie za najlepszą grafikę III kwartału 2013 roku w XX jubileuszowej edycji konkursu „Grafika Warszawska”.
Stypendystka polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Gaude Polonia”, laureatka Ukraińskiego Funduszu Kultury (Ukrainien Foundation of Culture) w ramach konkursu „Nowe imiona Ukrainy – 99“.
W 2012 reprezentowała Polskę na 7. Międzynarodowym Triennale Grafiki „Art. Bitola”, Macedonia.
W 2010 na II Międzynarodowym Biennale malarstwa i rzeźby ”Mediteran 2010” w Chorwacji.
Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków i grupy artystycznej ,,Młodzi Sztuką” Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.
Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Prace znajdują w kolekcji Galerii Narodowej w Armenii, w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Włoszech, Portugalii, itd.
Tworzy w technikach malarskich, w grafice warsztatowej oraz eksperymentalnej.
Mieszka i tworzy w Warszawie.
NAGRODY I STYPENDIA
CHARYTATYWNE AUKCJE SZTUKI
FESTIWALE I TARGI SZTUKI
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (2005). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków – Okręg Warszawski.
Artystka wszechstronna – w swojej działalności artystycznej porusza się na styku różnych dziedzin sztuki. Swobodnie łączy i wykorzystuje doświadczenia grafiki komputerowej, projektowania przestrzeni, aranżacji wnętrz i wystawiennictwa.
W twórczości integruje doświadczenia sztuk wizualnych oraz różnych dyscyplin nauki – głównie psychologii i socjologii. Tworzy głównie metodą action-paintingu.
Jej obrazy to energetyczne i ekspresyjne prace, stanowiące wielowątkowe interpretacje plam barwnych i płaszczyzn o zróżnicowanej fakturze farb nakładanych na płótno. To sztuka autentyczna, spontaniczna i dynamiczna. Abstrakcyjne kompozycje z charakterem, o wyrazistych, kontrastowych barwach.
Artystka specjalizuje się też w synergii sztuki i wnętrza – tworzy obrazy dopasowane do indywidualnych wnętrz mieszkalnych i komercyjnych, wzmacniając energię miejsca oraz ich modny design.
Równolegle zajmuje się home stagingiem i projektowaniem przestrzeni (wnętrza mieszkalne i komercyjne m in. metamorfozy Hotelu Młyn Klekotki, projekty przestrzeni biurowych dla SGH w Warszawie), wystawiennictwem (m in. Ekspozycja Poczty Polskiej SA na Międzynarodowych Targach Nieruchomości MIPIM w Cannes, 2013) oraz projektowaniem graficznym (blisko trzydzieści okładek książkowych, materiały informacyjno-promocyjne).
WYSTAWY INDYWIDUALNE w 2016r.
WYSTAWY ZBIOROWE 2017 – 2015 r.
Studia artystyczne kontynuowała, pogłębiając swój warsztat, w zakresie malarstwa i uzyskując kolejny dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji. Już w trakcie studiów dała się poznać jako artystka szczególnie wyczulona na walory i emocje kolorystyczne współczesnej sztuki, co zaowocowało współpracą z galerią artystyczną “Traghetto”, w której pokazywano kilka jej wystaw i która to galeria prezentowała jej prace na Targach Sztuki w Bolonii i Mediolanie. W tym okresie zdobyła prestiżową nagrodę Regione Veneto przyznawaną młodym artystom przez Bevilacqua la Masa w Wenecji. Brała udział w corocznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych urządzanych zarówno w licznych krajach Europy a także w USA oraz w Chinach. Jej obrazy znajdują się w zbiorach publicznych i prywatnych.
Zajmuje się również działalnością dydaktyczną, ucząc od kilku lat rysunku i malarstwa w ramach prywatnych lekcji przygotowujących uczniów do startu na artystyczne studia. Ponadto prowadzi zajęcia terapii sztuką.
Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i grafiką. Bierze udział od 1985 roku w wystawach środowiskowych Salon Pilski. Uczestniczył w wielu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, między innymi:
Wystawy indywidualne
Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. Od 37 lat bierze czynny udział w wystawach i plenerach środowiska pilskiego. Zorganizował szereg wystaw indywidualnych. Prace jego cieszą się zainteresowaniem kolekcjonerów w kraju i za granicą. Forma najczęściej spotykana i stosowana w jego malarstwie to abstrakcja, choć nie stroni on od pejzażu, portretu czy martwej natury stosując do tworzenia swych prac różne media.
Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych w Paryżu, Luksemburgu, Brukseli, Charkowie
i w Poznaniu oraz na wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Jest laureatem nagród: Nagrody Fundowanej na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie w 1988 r., Nagrody Regulaminowej i Grand Prix na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w 1994 r., Silver Point na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Užicach w 1997 r., Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Grafikiw Užicach w 1999 r., Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie
w 2000 r. oraz Nagrody Regulaminowej na Międzynarodowym Triennale Grafiki Krajów Nadbałtyckich
w Kaliningradzie w 2002 r.
Urodziła się w 1948 r. w Krakowie. Studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa odbyła pod kierunkiem prof. Jerzego Nowosielskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem
w 1974 r.
Uprawia malarstwo i rysunek. Brała udział w ponad 60 wystawach zbiorowych w Polsce, Niemczech, Czechosłowacji, Belgii, we Francji i Włoszech; miała 21 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Tarnowie, Dębicy i w Laaland w Danii.
W roku 1977 uzyskała nagrodę Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Krakowa; w latach 2007 i 2010 – wyróżnienia honorowe w konkursie malarskim „Mały format” Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie.
Jej prace znajdują się w zbiorach Ministerstwa Kultury i Sztuki; Muzeum Historycznego Miasta Krakowa; Muzeum Chełmskiego w Chełmie; Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; Muzeum Częstochowskie w Częstochowie; muzeum Mondriaanhuis w Amersfoort w Holandii oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Urodziła się w 1976 roku w Poznaniu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom
z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Jana Świtki.
Zajmuje się malarstwem sztalugowym.
Dotychczas swoje prace prezentowała na ponad 30 wystawach w kraju i na świecie.
Brała udział w międzynarodowych targach sztuki i festiwalach.
Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury. Obecnie doktorantka na wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Od 2015 roku uczy rysunku w poznańskim Liceum Plastycznym.
Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dzisiejsza UAP), dyplom z malarstwa otrzymał w pracowni malarstwa profesora Norberta Skupniewicza. Mieszka we Wrocławiu. Jako scenograf debiutował w 1989 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi tworząc oprawę plastyczną do spektaklu ,,Ernani” Verdiego. Był etatowym głównym scenografem Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery i Operetki w Szczecinie, Teatru Wielkiego w Poznaniu. Do 2000 r. zrealizował około 150 scenografii zarówno w kraju jak i za granicą, w takich krajach jak Francja, Niemcy, Brazylia, Argentyna, Izrael i Egipt, a wzajemne przenikanie się świata malarstwa i scenografii stało się rozpoznawalną jego wizytówką artystyczną. Faworyzuje prace w operze, ale decyduje się także na współpracę z baletem, teatrem dramatycznym, filmem.
Projektował scenografię między innymi do takich spektakli, jak wymieniony już „Ernani”, dalej: „Rigoletto” Verdiego, „Madama Butterfly” Pucciniego , „Carmen” Bizeta, „Cyrulik sewilski” Rossiniego, „Czarodziejski Flet” Mozarta , „Don Pasquale” Donizzetiego, „Tosca” Pucciniego, wielokrotnie do spektaklu „Skrzypek na dachu” Steina i Bocka i wielu innych.
Stworzył wizje plastyczne między innymi do następujących baletów: „Dziadek do orzechów” i „Jezioro łabędzie” Czajkowskiego, „Giselle” Adama, „Makbet” Ennio Morricone ,”Fantazja na Harnasie” Kilara, ,,Romeo i Julia” Berlioza, a także Prokofiewa.
W teatrach dramatycznych projektował między innymi do przedstawień: ,,Sen nocy letniej” Shakespeare’a , „Droga do Mekki” Fugarda, „Damy i huzary” Fredry, „Szczęśliwe dni” Becketta, ,,Niejaki Piórko” Michaux.
Fascynacja stylistyką baroku i jego teatralna ekspresja zaowocowała współpracą z poznańskim Muzeum Narodowym, dla którego przygotował oprawę plastyczną wystaw „VANITAS – PORTRET NA TLE SARMACKICH OBYCZAJÓW POGRZEBOWYCH”,Szlachetne dziedzictwo czy przeklęty spadek – Tradycje sarmackie w sztuce i kulturze” oraz 100 lat Teatru Wielkiego w Poznaniu.
W 1999 na krótko wciągnięty zostaje w świat architektury. Zaproponowano mu kilka realizacji dekoracji wnętrz do różnych lokali, mieszkań prywatnych oraz do Starego Browaru w Poznaniu. Wnętrza te są silnie inspirowane klimatem teatru.
Ryszard Kaja ma odwagę być malarzem niemodnym, jego ostentacyjna indywidualność opiera się na niemodnej figuratywności. Główną inspiracją dla całej jego twórczości jest specyficzne postrzeganie świata zaczerpnięte z prozy Bohumila Hrabala. Przez lata rysuje cykl małych form malarskich na papierze, stosując techniki mieszane. Nazywanych właśnie „Hrabalami”. We wszystkich jego pracach widoczna jest pochwała codzienności, szacunek dla zwyczajności.
W działalności twórczej 50 wystaw indywidualnych, głównie pokazujących grafikę, ale także rysunek i malarstwo. Udział w około 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Francja, Belgia, Włochy, Hiszpania, Holandia, Bułgaria, Węgry, Słowacja, Słowenia, Rosja, Niemcy, Kuba, Argentyna, Austria, Australia, USA, Szwajcaria, Szwecja, Finlandia, Japonia, Norwegia, Senegal).
Jego w większości zdecydowanie czarno-białe prace mówią o kondycji psychicznej i fizycznej człowieka, o jego słabościach, mentalności, obyczajowości. O odpływie sił związanym z mijającym nieubłaganie czasem
i drobnych radościach codziennych. Mówią również o napięciach i relacjach zachodzących między dwojgiem ludzi.
Emocje są ukazane, poprzez fizyczny stan ludzkiego ciała. Charakter owej cielesności jest wydobywany za pomocą niezwykle adekwatnego i wysublimowanego rodzaju kreski, która zaznacza formę i opisuje emocje: od drapieżnej, niezwykle ekspresyjnej, niejako wyszarpanej z linoleum lub z deski, poprzez giętką i płynnie określającą, do niezwykle delikatnej, srebrzystej.
Od 1982 r. pracuje w Zakładzie Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, obecnie jako profesor zwyczajny prowadzi Pracownię Serigrafii. Jest także profesorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Należy do najbardziej znaczących postaci na scenie polskiej grafiki. Jest artystą nieustannie poszukującym, czerpiącym formalne i ideowe inspiracje z nowych technologii rejestracji i przetwarzania obrazu cyfrowego, które czyni przedmiotem swoich artystycznych eksperymentów.
Tematem jego prac jest niezmiennie człowiek ,,portretowany” według niejednorodnego, bo zmieniającego się, klucza konwencji. Na obraz jego aktywności składa się zarówno działalność artystyczna, jak i wiele podejmowanych działań oraz przedsięwzięć, mających na celu wspieranie rozwoju grafiki w kraju.
Jest współpomysłodawcą i organizatorem cieszącego się bardzo dużym prestiżem, ogólnopolskiego Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, członkiem wielu stowarzyszeń oraz jury międzynarodowych i krajowych przeglądów grafiki.
W latach 1983-2016 zorganizował 67 wystaw indywidualnych grafiki oraz brał udział w 331 prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą. Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany.
Pracuje w różnych materiałach i w różnej skali – od małych form z brązu po duże rzeźby plenerowe.
Wystawia w Polsce i za granicą (Dania, Holandia, Niemcy, Włochy).
„Gdybym mogła określić się tylko dwoma słowami, to powiedziałabym – artysta z pasją.
Świat artysty nie jest łatwy, a ja stawiam w nim swoje pierwsze kroki.
Pędzel wzięłam do ręki w 2012 roku i wówczas powstał mój pierwszy obraz.
Do dnia dzisiejszego staram się udoskonalać mój warsztat artystyczny, jeśli tak mogę go nazwać. I tak, z czasem… malowanie stało się moją pasją i pomysłem na życie.
Malując, w cudowny sposób wypełniam sobie czas i cieszę się z każdego stworzonego obrazu, co daje mi przy tym wiele radości i przyjemności. Tematem wiodącym moich prac jest kobiece i męskie ciało w romantycznej, subtelnej, zmysłowej i erotycznej odsłonie, gdzie każdy obraz jest niepowtarzalny i wyjątkowy, gdzie ciemność łączy się ze światłem żywych kolorów.”
Abiturientka zakopiańskiego Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara ze specjalnością „Meblarstwo Artystyczne”, 2005 r. Studiowała w pracowniach prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej i prof. Leszka Misiaka na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z aneksem graficznym w pracowni drzeworytu prof. Bogdana Migi otrzymała w 2011 roku.
Zajmuje się malarstwem oraz grafiką warsztatową. Meritum jej zainteresowań artystycznych są kolor, syntetyczna kompozycja oraz ich relacje z otoczeniem. Zróżnicowana twórczość malarki układa się w cykle tematyczne, z których najbardziej rozpoznawalne to abstrakcjonistyczne „Forma przejściowa” i „Zmierzch”, rozpięty pomiędzy neofowizmem i realizmem „Lux In Tenebris” oraz „Umizgi”, czerpiące z tradycji postimpresjonistów, „barwnych” okresów Picassa, a czasem wręcz z estetyki pop artu.
Podzielając pogląd Cycerona, głoszący, że „sztuka wymaga uznania”, wystawia chętnie i dużo, zarówno w Polsce jak i Hiszpanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii, Emiratach Arabskich, Bułgarii oraz na Węgrzech. W dorobku ma udział w dwudziestu dwóch wystawach indywidualnych oraz w ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych i targach sztuki.
Prace artystki znajdują się w polskich i węgierskich zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Jej prace ilustrują okładki książek Swetosława Minkowa „Siła nieczysta” (Wyd. „Scriptum”, 2005) i „Nazwy wodne dorzecza Wisły” dr Urszuli Bijak (Instytut Języka Polskiego PAN, 2013) oraz gościły na okładce prestiżowego czasopisma „Women In Art 278 Magazine”, 2014. Ponadto, płótna jej autorstwa wzięły udział w zdjęciach do hiszpańsko-amerykańskiego filmu fabularnego „Embers” w reżyserii Claire Carre, 2015.
W 1984 r. dyplom łączący dziedziny malarstwa i projektowania „Studium koloru w przestrzeni”. W 1985 r. stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Warszawskiego.
Uprawia malarstwo, rysunek, tkaninę, projektowanie wnętrz .
Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Warszawskiego.
Ukończyła wydział Architektury Wnętrz PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu, gdzie uczęszczała do pracowni malarskiej prof. Tadeusza Brzozowskiego i prof. Andrzeja Kurzawskiego oraz pracowni wystawienniczej Stanisława Zamecznika. Kształciła się również na UMK w Toruniu na wydziale Konserwacji Zabytków.
Podczas pobytu w Stacji Naukowej PAN i w Bibliotece Polskiej w Paryżu współorganizowała wernisaże, imprezy kulturalno-naukowe oraz projektowała wystrój wnętrz. Przez kilka lat pracowała w warszawskich Galeriach sztuki.
Jest członkiem licznych Grup Twórczych działających przy OW ZPAP takich jak: PositiveArt, Grupa Hoovera, Międzynarodowy Ruch Artystyczny INTERFERENCE, Visual Dance. Założycielka Grupy Twórczej SYMFONIA przy OW ZPAP zajmującej się malarstwem inspirowanym muzyką.
Jest finalistką konkursu Muza 2015 – Magdalena Abakanowicz, a jej twórczość objęta jest Patronatem Medialnym/Artystycznym Art Imperium – Artistic Guarantee of Art Imperium.
Prezentowała swoje prace na ponad 120 wystawach zbiorowych, oraz 20 indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w wielu aukcjach charytatywnych.
Związana rodzinnie z Puszczykówkiem – gdzie się urodziła – i Saską Kępą, gdzie mieszka od 40 lat
i uczestniczy w życiu społecznym i artystycznym.
W „Kronikach miasta Poznania” 2016/3 „Puszczykowo poznańskie letnisko” w artykule Jarosława Mulczyńskiego „Artyści w Puszczykowie” autor pisze o jej twórczości, a Maciej Forycki w artykule „Dlaczego wybrali Puszczykowo?” o jej korzeniach rodzinnych.
Malarstwo Anny Foryckiej-Putiatyckiej jest nasycone ekspresją, kompozycje inspirowane widokami z natury. W swojej twórczości koncentruje się na świetle, kontrapunkcie, melodii, harmonii i kolorze. Dba o jakość faktury. Na uwagę zasługują też monochromatyczne monotypie i akwarele, w których daje się poznać jako mistrzyni nastroju i przemyślnej kompozycji. Jej niespokojna dusza poszukuje ciągle nowych rozwiązań w sztuce. W malarstwie często wyraża to, co jest wspomnieniem dzieciństwa, a więc: rzeki, drzewa, pejzaże, ale również inspiruje ją nowoczesność, różnorodność krajobrazu i miejsc odwiedzanych podczas podróży po Europie. Utożsamia się z taką wizją sztuki współczesnej, gdzie artysta odchodzi od modela. Jej pejzaże, nie hołdują zasadzie „mimesis”. W grafice i malarstwie nie powołuje świata na nowo, ale tworzy wizje wyrażające osobowość artystki, które pozwalają odbiorcy na chwilę zapomnieć o świecie realnym.
Urodziła się w 1979 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Edukacji Artystycznej, dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Piotra C. Kowalskiego (2003).
Zajmuje się malarstwem figuratywnym, a ostatnio także pejzażem, znajdując inspirację
w najbliższym otoczeniu. Maluje na tkaninach i projektuje pokoje dziecięce.
WYSTAWY
Urodził się w 1971 r. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Twórca niezależnego centrum sztuki – Galerii, Pracowni i Szkoły Rysunku Ventzi.
Autor obrazów malarskich, tekstów, akcji i zdarzeń.
Artysta obecny jest na scenie sztuki od ponad 20 lat.
Maluje obrazy. Performuje z młodymi ludźmi prowadząc zajęcia w swojej Pracowni na wzór nowojorskich Artist’s Studio. Zapisuje myśli. Interweniuje w przestrzeń publiczną wychodząc z pracownią na zewnątrz. Aranżuje sytuacje z pogranicza sztuki i życia. Nie jest jednak tylko malarzem, ani tylko performerem czy akcjonerem. Piriankov prowadzi żywot outsidera, zdystansowanego od publicznych instytucji sztuki. Tworzonych przez niego dzieła są kliszą osobistych emocji. Czujna krytyczna postawa wynika z potrzeby wolności i polemicznego charakteru.
Jego twórczość daleka jest od powielania kolejnych elementów obrazów według tej samej reguły. Bardzo często pojawiają się wątpliwości, czy tak różne obrazy należą do jednego autora. Nie znosi zastoju i banału, pozostaje w ciągłym ruchu.
Jednak wbrew pozorom, artysta doskonale odnajduje się w Poznaniu, wpisując się w kapitalistyczny, zorganizowany i logiczny sposób funkcjonowania miasta. Z drugiej strony zachowuje maksimum niezależności, tworząc enklawę w swojej tętniącej życiem artystycznym pracowni.
Artysta traktuje swoje obrazy jako medium dla wyrażenia tego co romantyczne i duchowe. Nie jest to jednak wyraz dekadencji, ale fascynacji niesamowitością świata.
Urodził się w 2001 roku, obecnie ma 16 lat, wybiera się do liceum. Ze sztuką ma do czynienia od urodzenia, dorastając w rodzinie artystycznej. Profesjonalne szkolenie w zakresie rysunku rozpoczął w wieku 9 lat.
Interesuje się rysunkiem, malarstwem, a także projektowaniem graficznym. Na swojej dość krótkiej jeszcze artystycznej ścieżce, ma już kilka osiągnięć.
W tym roku wygrał międzynarodowy konkurs na logo dla programu Erasmus dla szkół gimnazjalnych „Wszyscy jesteśmy dziećmi starożytnych Greków i Rzymian” .
Jest autorem okładki do książki swojego kolegi rówieśnika Wojciecha Graczyka – „Blogosfera kosmiczna Atmosfera”
Wykonał logo dla projektu Stenogram.
Dwa razy zdobył główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Muzeum Narodowe w Poznaniu „Moja przygoda w Muzeum’ – w 2016 za pracę „Stańczyk”, w roku obecnym 2017 za pracę „Dialog Piotrowicza z Kantorem o Velasquezie”.
W 2016 zdobył główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Dom Bretanii w Poznaniu –
„A to jest dla mnie Francja właśnie / Wyspy szczęśliwe”, a także pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie „ŚWIĄTYNIE I KAPLICZKI WARMII I MAZUR”.
W 2017 Jego praca została wyróżniona w konkursie artystycznym OKTA „WISŁA – KRÓLOWA POLSKICH RZEK” organizowanym przez Uniwersytet Adama Mickiewicza za konceptualne podejście, kontrowersyjność, za innowacyjne i wyjątkowe wykonanie.
Brał udział w wystawie – „Village of Personalities” podczas Festiwalu Murali w Staro Zhelezare w Bułgarii w 2016 roku, a także w wystawie „Piękno Południa” w 2016r. w Collegium Maius na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Od 1979 roku zatrudniony w PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Staż pedagogiczno – artystyczny w 1984 roku w Brukseli w Saint Lucas Hoger Institut voor Beeldende Kunsten i w 1985 roku
w Instituto de Artes Plasticas de Taxco w Meksyku.
Odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi w 2005 roku oraz przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jacka Zdrojewskiego – Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2013 roku.
Obecnie pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Kierował Katedrą Rysunku w kadencji 2002-2005 i w kadencji 2005-2008. Prowadzi XII Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa i Rysunku, a na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii od 2011 roku kieruje Katedrą Ubioru i prowadzi Pracownię Kostiumu Teatralnego. Wcześniej na Wydziale Architektury i Wzornictwa prowadził pracownię: Eksperyment w kostiumie teatralnym.
Uprawia grafikę, rysunek, projektuje kostiumy i scenografię.
Zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Mexico City, Kolonii, Częstochowie, Radomiu, Toruniu, Poznaniu, Mosinie.
Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych za granicą, m.in. w Belgii, Niemczech, Szwecji, na Węgrzech(Budapeszt) i w kraju, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Katowicach, Poznaniu, Radomiu, Sopocie, Częstochowie. Zrealizował ponad 60 projektów scenograficznych w Polsce i za granicą.
Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w II Pracowni Grafiki – Serigrafia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
W latach 2002–2003 studia na wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Opolskiego. 1997–2002: Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa w Opolu. Brał udział w ponad 40 wystawach w kraju i za granicą.
Z wyżej wymienionymi zespołami nagrał wiele płyt LP i CD, zagrał setki koncertów w kraju i za granicą w takich krajach jak: ZSRR, Niemcy, Czechosłowacja, Włochy-Sycylia.
Od 2011 roku pracownik UAP w II Pracowni Grafiki – Serigrafia jako laborant.
Obok muzyki, grafika stała się ważną pasją w jego życiu zawodowym.
Wystawy:
W pracowni offsetu skupiam się na wnikliwej obserwacji pracy studentów. Celem jest rejestracja i analiza potencjałów ich kreacyjnej aktywności poszukiwawczej a także pomoc w tworzeniu obrazów uwzględniających specyfikę techniki i technologii druku offsetowego. Nie narzucam tematów zadań. Koncentruję się na mobilizacji studentów w poszukiwaniu nowych środków wyrazu podkreślających autentyzm i moc przekazu.
Bierze udział w wystawach w kraju i za granicą, prowadzi działalność z zakresu grafiki projektowej.
Studia w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis w Poznaniu na Wydziale Malarstwa
i Wydziale Scenografii. Dyplom w pracowni malarstwa na tkaninie prof. W. Sadleya.
Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Warszawskiego.
WAŻNIEJSZE OSTATNIE WYSTAWY
Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu 1996-2001. Dyplom z wyróżnieniem „Intymność znaku” na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w pracowni Serigrafii prof. Mirosława Pawłowskiego w 2001 roku.
Pracuje jako asystent w Pracowni Offsetu prof. UAP Grzegorza Nowickiego oraz na studiach wieczorowych jako asystent grafiki warsztatowej u prof. Stefana Ficnera.
Artysta zajmując się głównie grafiką warsztatową często anektuje interesujące go obiekty. Przestrzeń dzielona, przestrzeń pomiędzy przedmiotem a ulubionym medium mówi zarówno o tym co dla artysty ważne jak i jest miejscem, które może wypełnić sam odbiorca.
Urodziła się w Poznaniu w 1979 roku i w tym mieście 1999 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych aneksem z rzeźby i dyplomem Plastyka o specjalności wystawiennictwo. Zdobywanie wiedzy w liceum łączyła z nauką w Poznańskiej Izbie Rzemieślniczej złotnictwa.
Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu dyplomem z wyróżnieniem
w pracowni prof. Józefa Petruka.
Prace wystawiała na dziewięciu wystawach indywidualnych i prawie pięćdziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
W 2005 roku założyła grupę artystyczną „Niezależni” – ideą grupy jest bezinteresowne wspieranie twórczości młodych artystów w różnych dziedzinach sztuki.
Obecnie działa jako rzeźbiarka i koordynator grupy „Niezależnych” i prezes Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy.
Jak sama mówi: „jest człowiekiem gór i z pięknych polskich gór się wywodzi. Beskid Żywiecki jest jej najbliższy,… a los dziwnym trafem złączył ją z Wielkopolską”.
Urodził się w 1957 roku. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych, później Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby.
Uprawia różne formy twórczości.
Jest zaprzyjaźniony z Galerią Garbary 48 w Poznaniu. Tutaj wystawia większość swoich prac.
Urodziła się w 1982 r. w Pińczowie.
Absolwentka Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Zajmuje się malarstwem i grafiką.
Asystentka w Pracowni Druku w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim w Zielonej Górze, laborantka w III Pracowni Grafiki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Absolwentka edukacji artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, historii sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W 2013 r. ukończyła studia podyplomowe na kierunku Arteterapia z elementami terapii pedagogicznej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, a w 2015 r. kurs podwyższenia kwalifikacji – rysunek i malarstwo w Akademii im. Stieglitza w Petersburgu.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W Poznaniu w latach 2005-2010 prowadziła autorską Pracownię Spotkań Portretowych „Paśnik Kamy” przy ul. Fredry 12 gdzie malowała portrety znanych muzyków, organizowała obchody urodzin ulicy w ramach społeczno-artystycznej akcji.
W latach 2002-2007 opiekowała się osobą chorą na Alzheimera oraz chorym na nowotwór Tatą. W 2008 roku portret „Tata niebieski” otrzymał wyróżnienie w konkursie pt. „Moja historia z rakiem. Gdy słowa to za mało…”.
Prowadzi warsztaty plastyczne wg autorskich programów, w tym dla dzieci i młodzieży w Rosji w latach 2015-2016 „KRESKA PLAMA KOLOR” o polskich malarzach w Rosji.
Jako malarz realizuje się podczas spotkań – sesji malarskich z przyjaciółmi i na zamówienie w „Portreciarni” w Poznaniu, a także tworząc serie portretowe opowiadające o ważnych krajobrazach życiowych jak „8 marca – wspomnienie?”, „Kobiety z tamtych lat. Niedzielne spotkania w starym kinie” gdzie obrazom towarzyszą teksty.
Ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, plakat w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego oraz malarstwo pod kierunkiem prof. Jerzego Tchórzewskiego.
Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką użytkową. Pełni funkcję kuratora wystaw organizowanych w Galerii U na warszawskim Ursynowie. Współorganizuje wystawy Grupy Symfonia. Prowadzi także działalność dydaktyczną.
Należy do sekcji malarstwa oraz grup twórczych: Symfonia, PositiveArt i Visual Dance w ramach Warszawskiego Okręgu ZPAP. Jako finalistka konkursu Muza 2015 – Magdalena Abakanowicz twórczość jej jest objęta Patronatem Medialnym/Artystycznym Art Imperium – Artistic Guarantee of Art Imperium. Została wyróżniona odznaką „Zasłużonego Działacza Kultury” przez Ministra Kultury.
Udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, sekcyjnych i grupowych. Przeszło 20 wystaw indywidualnych.
„W swoim malarstwie często czerpię inspiracje z tematów muzycznych, spektakli operowych, baletu. Emocje wyrażone w muzyce pragnę wyrazić na płótnie kolorem, kompozycją i formą. Najczęściej wówczas powstają obrazy abstrakcyjne, pełne ekspresji. Szukam też inspiracji w otaczającej rzeczywistości, nawet jeśli wydaje się ona nieciekawa i banalna. Intryguje mnie faktura, rozgrywki fakturalne na płótnie, skontrastowanie płaszczyzn mocno pooranych, głęboko porysowanych z gładkimi i błyszczącymi, wpływ światła na te tak bardzo różne partie obrazu.”
STUDIA
Liceum Sztuk Plastycznych w Łazienkach Królewskich – 1966-1971, studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki w pracowni Leszka Hołdanowicza. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim – 1977 r.
Działalność w zakresie malarstwa, rysunku, ceramiki, grafiki, grafiki użytkowej (grafika komputerowa) i wystawiennictwa.
Prace malarskie i plakaty w zbiorach prywatnych, w Muzeum Plakatu w Wilanowie
i w wyposażeniu hotelu „Holiday Inn” w Warszawie (30 prac) oraz w Miedzyszynie
– Amerykańska Szkoła Business’u (60 prac).
WYSTAWY INDYWIDUALNE
Liczny udział w wystawach zbiorowych i plenerach malarskich.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
Absolwentka Wydziału Grafiki warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych.
Tworzy, zajmując się różnorodnymi dziedzinami artystycznymi.
Uprawia zarówno malarstwo olejne, akrylowe, grafikę oraz fresk.
Lubi eksperymentować w ramach zagadnień warsztatowych.
Swoje wszechstronne zainteresowania zawdzięcza również wychowaniu w wielopokoleniowej artystycznej rodzinie o twórczych tradycjach.
Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie.
Jej pasją jest więc nie tylko ubiór, ale jego odniesienia do malarstwa, teatru, filmu, muzyki i baletu. „Strój jest nośnikiem mojej myśli, upodobań; jest propozycją ubioru i pretekstem do tworzenia obrazów, zdjęć i multimedialnych przekazów” – mówi o swoim tworzeniu. Jest autorką Teatru Mody, filmów, książek autorskich i fotografii.
Dwukrotnie nagrodzona przez miesięcznik Twój Styl tytułem Doskonałość Mody, trzykrotnie nominowana do Trofeum Elle między innymi za Wielkie Krawiectwo i Indywidualność. W Rosji otrzymała za kolekcję lnianą Wielki Medal Wszechrosji. Jej malarski film „Wołanie Skrzydeł Motyla” zdobyła uznanie na Festiwalu Filmów Artystycznych w Asolo we Włoszech.
Jest autorką kostiumów baletowych i operowych. Pracowała z Ewą Wycichowską ( „Album z tego świata”, „Transss”) i Magdaleną Łazarkiewicz ( „Kawaleria Wieśniacza”, „Pajace”). Ma na swym koncie wiele autorskich pokazów. Swoje kolekcje prezentowała zarówno w kraju jak i za granicą. W galeriach, teatrach i na wybiegach – w Londynie, Chinach, Niemczech, Rosji, RPA, Brazylii i innych.
W 2007 roku byłą honorowym gościem pierwszej edycji Art & Fashion Festival w Starym Browarze podczas którego zaprezentowała swój pokaz „Pokusa”. Jego premiera miała miejsce w Rumunii. Rumunia, jak twierdzi, polubiła nie tylko jej kreacje, ale i duchowość karmioną dziełami E.Ciorana i M.Eliade urodzonych w tym kraju. Jej wystawa „Eurydyki Ocalone”, zaprezentowana w Centrum Kultury i Sztuki w Staniszowie to próba świadectwa, że nawet po ” kosmicznej katastrofie ” wartości duchowe dźwigają się ku światłu i światu. Eurydyki są wyrazem duchowej emanacji Piękna utajonego w ruinach ogrodów ” tego – i – tamtego świata”.
Mówi: Prowadzę pracą nad sobą, nad szukaniem drogi wolności. Doskonalę warsztat od podstaw.
Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obecnie w trakcie studiów doktoranckich w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Stypendystka Ministerstwa Kultury, odbyła staż na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie.
Zajmuje się tematyką pamięci, wspomnień i ich wpływu na odbiór rzeczywistości.
W swoich płótnach łączy warstwy grafiki, malarstwa i rysunku.
WYSTAWY INDYWIDUALNE
WYSTAWY GRUPOWE
INNE
Urodziła się i zamieszkała w Kętach (woj. małopolskie).
W 1982 ukończyła PLSP w Bielsku-Białej. Kolejne lata twórczości związała ze środowiskiem artystów krakowskich.
Następnie przez kilka lat współpracowała ze Stowarzyszeniem Plastyków w Bielsku-Białej i galerią w Łodzi.
Otrzymała status artysty i jest członkiem ZPAP. Należy do sekcji malarskiej OW.
Prace malarskie były licytowane na aukcjach sztuki i eksponowane na wystawach za granicą m. in.
w Anglii, na Litwie, w Syrii, we Włoszech, w Egipcie.
W Polsce zapraszana jest na wiele wydarzeń artystycznych, uczestniczy w sympozjach międzynarodowych i plenerach malarskich.
Dotychczas artystka zorganizowała kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych.
Urodziła się w 1981 r.
Absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej, Kierunku Fotografii na Akademii Sztuk Pięknych
w Poznaniu (2009).
WYBRANE WYSTAWY
Urodził się w 1949 roku w Tarnobrzegu. Studiował na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
Rysownik, karykaturzysta i ilustrator, od zawsze związany z Krakowem.
W 1971 roku zadebiutował na łamach tygodnika „Student”. Od tego czasu zajmuje się przede wszystkim rysunkiem satyrycznym, ale także plakatem, scenografią, grafiką oraz rysunkiem reklamowym. Jest autorem ponad 20 tysięcy rysunków i ilustracji opublikowanych w kilkudziesięciu pismach i magazynach.
Dotychczas zbiory jego prac ukazały się w ponad 50 książkach i albumach.
Twórczość artysty prezentowana była na kilkuset wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.
Współpracuje m. in. z miesięcznikiem Kraków i tygodnikiem Polityka.
W 1982 roku powstała jego Autorska Galeria w Krakowie przy ul. św. Jana 14.
W 2016 roku powstał Jubileuszowy album poświęcony 35-leciu pracy twórczej artysty pod tytułem „35 lat Galerii Autorskiej Andrzeja Mleczki”.
Parker to jedna z najbardziej znanych na świecie marek piór wiecznych i długopisów. Parker stał się synonimem najwyższej jakości artykułów piśmienniczych.
Twórcą firmy był George’a Safford Parker. Powstanie firmy Parker Pen Company datuje się na rok 1888, zaś w roku 1894 wymyślono nowy, lepszy system doprowadzania atramentu do stalówki. W tym samym roku Parker opatentował swoje pierwsze istotne dla rozwoju piśmiennictwa pióro – Parker Lucky Curve.
W roku 1921 Firma Parker wprowadza na rynek pióro Duofold. Znane jako „Big Red”, jest jednocześnie najbardziej współczesnym piórem swojego czasu oraz najbardziej prestiżowym i drogim. W roku 1924 Parker otwiera nowe biuro dystrybucyjne w Londynie, skąd zaopatruje w pióra cały kontynent Europejski.
Chociaż długopis pojawił się już w połowie lat czterdziestych, Parker czeka, aż do roku 1954 aby wypuścić na rynek kolekcję Parker Jotter, czyli znakomitej jakości długopis z dużym wkładem. Kolejna innowacja przyszła w roku 1956. Parker opatentował swój nabój z atramentem i wypuścił go na rynek.
W roku 1982 powstaje cała kolekcje Vector. W roku 2010 powstają szybkoschnące wkłady do długopisów typu Quink. W roku 2011 Parker patentuje wynalazek 5th Element. I tak dochodzimy do roku 2013, w którym Parker obchodzi 125 – lecie.
Fabryki powstawały na różnych kontynentach. Obecnie marka Parker należy do dużego amerykańskiego koncernu Sanford. Cały czas firma Parker wprowadza innowacje i nowoczesne rozwiązania do swoich niezawodnych piór i długopisów.
Jest absolwentem Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dyplom z rzeźby w 1995 roku zrealizował u prof. Jana Hermy. Ukończył też studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Dyplom z historii i antropologii kultury u prof. Jana Święcha.
W swojej twórczości zajmuje sie głównie rzeźbą ceramiczną inspirując się formą ludzkiego ciała. Uprawia również malarstwo tablicowe nawiązujące do iluminacji średniowiecznych manuskryptów. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Laureat Międzynarodowego Konkursu AKT 2008 i 2009 w kategorii rzeźba / instalacja, organizowanego przez Marquardt Gallery w Łodzi.
Obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu.
Udział w wystawach
Prace w zbiorach
Firma jubilerska APART przekazała na tegoroczną aukcję szwajcarski męski zegarek marki Albert Riele z kolekcji PREMIER.
Kolekcja Premier to flagowa i bestsellerowa kolekcja Albert Riele.
To linia otwierająca nową historię marki, określająca jej naturę i wyznaczająca jej ambitny kierunek.
HISTORIA MARKI ALBERT RIELE
W roku 1881 w Szwajcarii – ojczyźnie zegarmistrzostwa – powstało tradycyjne atelier zegarkowe pod szyldem R. Albert Riele.
Od tamtego czasu Albert Riele stał się marką nowoczesną, z oddającym jej charakter, gustownym logotypem oraz całą plejadą wyśmienitych czasomierzy, oczywiście Swiss Made.
Zegarki Albert Riele uplasowały się na mocnej pozycji w swoim segmencie, oferując znakomitą jakość komponentów oraz wykonania przy bezkonkurencyjnej cenie.
Markę charakteryzuje wyjątkowe wzornictwo, stwarzające uzasadnione wrażenie nienagannych manier, a zarazem nowoczesnej elegancji.
Zegarki Albert Riele zostały zauważone i docenione przez jury konkursu Doskonałość Mody 2013 – otrzymały nagrodę w kategorii Zegarki Ekskluzywne.
Albert Riele jest sponsorem i mecenasem ambitnej sztuki, zbieżnej z jego własnym wizerunkiem i wysmakowaną estetyką. Dzięki zaangażowaniu we współpracę z uznanymi podmiotami, przy projektach o szczególnej renomie, stał się Albert Riele znakiem jakości dla objętych patronatem instytucji, wydarzeń, festiwali czy koncertów.
W 2016 roku marka obchodziła swoje 135 urodziny.
Zegarek męski z kolekcji Premier
nr. ref: 201GQ02-SP35I-LN
Mechanizm: kwarcowy (kaliber: Ronda 715 / ETA 955.112, kamienie łożyskujące: 5. / 7 )
Funkcje dodatkowe: datownik, sekundnik
Rodzaj koperty: stalowa w kolorze złota o średnicy 43 mm,
Rodzaj szkła: szafirowe, antyrefleksyjne
Pasek skórzany z zapięciem motylkowym
Wodoszczelność: do 50 m
Gwarancja producenta: 2 lata
Koszulka z autografem Rafaela Nadala i Ambasadora Akcji Łukasza Kubota podpisana 31 maja 2017 r – specjalnie dla Tennis Art – w trakcie trwania wielkoszlemowego turnieju French Open Roland Garros.