Artyści 2018

ARTYŚCI, KTÓRZY PRZEKAZALI PRACE W 2018 ROKU

GALERIA ART|YKWARIAT - Otto Herbig (1889 - 1971)

Ideą galerii jest odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na sztukę europejską, dotąd trudno osiągalną na polskim rynku.

Celem Artykwariatu jest szeroko pojęta promocja oraz sprzedaż malarstwa i sztuki użytkowej, pochodzących głównie z XIX i z początku XX wieku, między innymi z Francji, Niemiec, Niderlandów, Anglii, a także z Polski. Popularyzowanie przez Artykwariat sztuki zachodnioeuropejskiej na gruncie polskim, można zaliczyć do działania pionierskiego, dotąd niespotykanego na wewnętrznym rynku.

Galeria podjęła się promocji sztuki europejskiej, łącząc zamiłowanie do sztuki tradycyjnej z nowoczesnym podejściem do jej sprzedaży.

Na tegoroczną aukcję Galeria Artykwariat przekazała pracę autorstwa Otto Herbiga „Dziewczynka ze szklaną kulą”.

Otto Herbig [1889 r. Dorndorf – 1971 Weilheim] – niemiecki artysta, uznawany za jednego z prekursorów ekspresjonizmu w Niemczech. W latach 1909 – 1911 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, tam po raz pierwszy zetknął się z Ekspresjonizmem. W latach 1912-13 studiował w Weimarze w szkole Sztuk Pięknych. 1913 rok okazał się być przełomowym dla jego twórczości, poznał wówczas rzeźbiarza Ernsta Penzoldta, z którym odbył podróż do Paryża, aby w końcu osiąść w Berlinie. Kontakty z firmą rzeźbiarską Penzoldta, w której Herbig poznawał kolejne odsłony Ekspresjonizmu, były kluczowe dla rozwoju stylu artysty.

W czasie I wojny światowej Herbig służył w armii, stacjonował m.in. w Ostendzie, gdzie poznał Jamesa Ensora. W pracach Herbiga z tego czasu odnaleźć można liczne echa wojennych doświadczeń, za przykład posłużyć może m.in. seria później opublikowanych litografii pt. „Die Schaffenden” („Twórcy”). Artysta ożenił się zaraz po wojnie w 1919 roku, w tym czasie jego prace przepełnione są klimatem ciepła domowego ogniska i skoncentrowane zazwyczaj na subtelnej relacji matki i dziecka. Jedne z najbardziej znanych prac z tego okresu to „Odpoczywająca matka” czy „Całująca mama”. Kilka lat później, artysta musiał zmierzyć się z wielką traumą, w 1926 roku umiera jego żona, a po niej, w 1928 r. jego syn Tyl. Ta prywatna walka wniosła widoczną zmianę w styl Herbiga, który od tego momentu cechuje duża emocjonalność.

W latach 1928 – 58 malarz wielokrotnie podróżował do Włoch. W roku 1929 dołączył do grupy artystycznej w Villa Massimo w Rzymie. Nawiązał również kontakty z twórcami należącymi do niemieckiej grupy ekspresjonistycznej Die Brücke. Herbig dołączył do Die Brücke i zaczął prezentować swoje prace na jej wystawach.

Podczas II wojny światowej sztuka Herbiga, podobnie jak i innych modernistów, zakwalifikowana została jako sztuka zdegenerowana i zakazano prezentowania jej w miejscach publicznych. Po wojnie artysta uczył w szkole Sztuk Pięknych w Weimarze. Pod koniec życia Herbig osiadł w Weilheim. Jego prace z tamtego okresu niosą ze sobą smak i styl o proweniencji wypływającej z twórczości grupy Die Bücke. Artysta zmarł w Weilheim w 1971. Prace Herbiga odnaleźć można w kolekcjach wielu europejskich galerii, m.in. Narodowej Galerii Zachodnich Niemiec.

TOMASZ SĘTOWSKI

Dawno, dawno temu, na Jurze krakowsko-częstochowskiej przyszedł na świat Tomek Sętowski. Wyjątkowa wrażliwość, jaką posiadał chłopiec, ujawniła się już w wieku trzech lat, kiedy to powstał jego pierwszy obraz.
Młody marzyciel doskonalił swój warsztat malarski przez lata, stawiając milowe kroki od lokalnych galerii po najlepsze salony wystawiennicze, zaś na wydziale plastyki częstochowskiej WSP posiadł wiedzę z historii sztuki. Nauka trwała wiele lat ….. Nasz bohater dzielnie walczył z profesurą tamtejszej uczelni, aż w końcu się przełamał i odebrał dyplom magistra.

Poprzez swoje obrazy wprowadza swoich odbiorców, promotorów i kuratorów sztuki w baśniową opowieść, w której rzeczywistość miesza się z fikcją, przez co w mgnieniu oka artystę ogłoszono jednym z najbardziej oryginalnych i najzdolniejszych malarzy młodego pokolenia, któremu udało się stworzyć własny, niepowtarzalny i rozpoznawalny styl.

Czerpiąc natchnienie ze wszystkiego, co go otacza Sętowski wprasza się do najlepszych polskich galerii, długie wyprawy z obrazami do Francji i Niemczech również kończą się sukcesami.
W swoim bajkowym świecie często wciela się w postać czarodzieja, a ulubionym bohaterom literackim nadaje nowy wizerunek, dzięki czemu czekają go jeszcze dłuższe wyprawy…, po przesłanych depeszach z wyrazami uznania przez nowojorską galerię Stritcoff Fine Art i InterArt Gallery, Sętowski rusza na podbój Ameryki, gdzie prezentuje swe płótna na największych na świecie targach sztuki w Nowym Jorku pod szyldem „Muzeum Wyobraźni”.

Na kolejne depesze z odległej Ameryki, Tomasz nie musiał długo czekać- z wyróżnieniem, wybitna CFM Gallery, która specjalizuje się głównie w surrealizmie i symbolizmie, prezentuje w swych wnętrzach płótna Sętowskiego tuż obok obrazów Salvadora Dali, Leonor Fini i Michaela Parkesa …

Lata pracy i wyrzeczeń kosztowały Tomasza, aby uzyskać miano jednego z twórców nurtu „realizmu magicznego”, przedstawicieli tego kierunku jest niewielu, gdyż tworzenie takich prac wymaga mistrzowskiego warsztatu i ogromnej wyobraźni.

Wystawy Tomasza Sętowskiego cieszą się ogromnym zainteresowaniem najlepszych krytyków-publiczności, czego dowodem jest uznanie jego wystawy „Teatr Magiczny” za wydarzenie kulturalne roku w regionie. W tym samym plebiscycie po zagłosowaniu ludu Sętowski zostaje uznany za twórcę roku. Rok 2000 również okazał się dla artysty łaskawy, kiedy to osobistości polityki i kultury nadały mu tytuł „Artysta XX wieku”, dziewięć lat później Tomek finezyjnie wkracza na scenę po obiór nagrody „Prezydenta Miasta Częstochowy” i „Ministra Kultury”.

W roku 2000 Sętowski –marzyciel otwiera w swoim rodzinnym mieście „Muzeum Wyobraźni”. Jak sam mówi „Stworzyłem wieżę z kości słoniowej, aby uciec od codzienności, państwo w państwie, centrum świata, w którym pozostanę aż do końca swoich dni”. Miejsce to skrywa wiele tajemnic, jest swoistym lunaparkiem sztuki, zaskakujący mnogością niesamowitych rekwizytów.

W latach 2006-2008 Sętowski wyrusza na wyprawę do krainy złotem płynącej, gdzie jest pierwszym artystą, który prezentuje swe prace w Burij Al Arab, Abu Dhabi Cultural Fundation i Emirat Towers, Dubaj przywitał mistrza z wielką aprobatą i uznaniem, również Rolls Royce nie pozostał obojętny na wdzięki prac Sętowskiego- kapituła tej marki nadała mu tytuł ambasadora jednego z modeli tej wspaniałej luksusowej machiny na kółkach.

Obrazy tajemniczego artysty znajdują się wielu znaczących kolekcjach prywatnych i muzealnych m.in. w Muzeum Morskim w Gdańsku, w Muzeum Sztuki Fantastycznej w Szwajcarii.
Wydano wiele publikacji z twórczością Sętowskiego, dwie piękne księgi powstały przy współpracy z wydawnictwem „Muza”, wielokrotnie obrazy Tomasza gościły na okładkach pism i książek.
Agata Kolasińska

PREZENTOWAŁ SWOJE PRACE NA OKOŁO 60 WYSTAWACH INDYWIDUALNYCH M.IN.:

– 1988 Galeria Der Sparkasse- Iserlohn, Germany
– 1991 Stork Gallery- Rouen, France
– 1993 Art and Be Gallerie- Munchen, Germany
– 1994 BWA- Częstochowa, Poland
– 1994 Galeria Grażyny Kulczyk-Poznań, Poland
– 1996 DG Consult R- Frankfurt am Main, Germany
– 1997 Club Des Cadres- Lyon, France
– 1997 Book House-Bari, Italy
– 1998 Galeria Stricoff Fine Art- New York, USA
– 1999 Galeria Katarzyny Napiórkowskiej- Warszawa, Poland
– 1999 Galeria Anny Kareńskiej- Poznań, Poland
– 2002 Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”- Antonin, Poland
– 2003 World of Ilusions, Inter Art Gallery- New York,USA
– 2003 One Man Show-Tomek Sętowski- Hotel Aladdin- Las Vegas, USA
– 2004 Inter Art Gallery- New York, USA
– 2006 Jumeirah Beach Hotel- Dubai, UAE
– 2007 Burij Al Arab- Dubai, UAE
– 2007 Abu Dhabi Cultural Fundation- Abu Dhabi, UAE
– 2008 Burij Al Arab- Tomek Sętowski & Daniel Meriam- Dubai, UAE
– 2008 Emirates Towers- Tomek Sętowski& Daniel Meriam-Dubai,UAE
– 2009 „Fabryka snów” 25 lat pracy twórczej, Miejska Galeria Sztuki-Częstochowa
– 2009 Biennale-Vught-Holandia
– 2010 „Dreamscape”- międzynarodowa wystawa realizmu magicznego- Amsterdam- Holandia
– 2011 Opera Wrocławska- Wrocław- Polska
– 2011 Wyspa Yas Island „Hotel Yas” towarzysząco w trakcie trwania wyścigów Grand Prix Formuły 1-Abu Dhabi – Zjednoczone Emiraty Arabskie
– 2012 „Siedem i pół życia Kapitana Sentiego”- „Galeria Sarapaty”-Warszawa, Polska
– 2012 Muzeum Wyobraźni- premiera albumu „Resurection Stone”, wystawa malarstwa, Częstochowa,Polska
– 2013 „The imaginarium of Senti”- Jazz&Art Festival- One night show-Koncert Basi Trzetrzelewskiej- wystawa malarstwa Tomasz Sętowski
– Grudzień 2013 – Przyznanie Gloria Artis od Polskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki
– Kwiecień 2014 – Wystawa w Academie Europeenne des Arts – Francja, Medal Grand Prix dla Najlepszego Artysty
– Kwiecień 2014 – Art Monaco – Monte Carlo, Forum Grimaldi

UDZIAŁ W TARGACH SZTUKI

– 1993 Stockholm Art Fairs, Sweden
– 1993 International Art Fairs, Geneve, Switzerland
– 1998 Artexpo, New York, USA
– 1999 Lineart, One Man Show, New York, USA
– 2001 Artexpo, New York, USA
– 2002 Artexpo, One Man Show, New York, USA
– 2003 Artexpo, One Man Show, New York, USA
– 2008 Lineart, Gandawa, Belgium
– 2008 Lineart, Gandawa, Belgium
– 2009 Biennale, Vught, Netherlands
– 2009 Lineart, Gandawa, Belgium

JÓZEF WILKOŃ

Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii. Urodził się w 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym.

W latach 1947-1949 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (w tej samej klasie uczyli się też Roman Cieślewicz i Franciszek Starowieyski). W roku 1950 rozpoczął studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (dyplom otrzymał w 1955 roku). Jednocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując tytuł magistra w 1954 roku.

Należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją.
Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Współpracował m.in. z Naszą Księgarnią, Czytelnikiem, Wydawnictwem Literackim, Krajową Agencją Wydawniczą, wydawnictwem Flammarion (Paryż), Middelhauve Verlag (Kolonia), Loewes Verlag (Bayeruth), Kinderbuchverlag (Berlin), Parabel Verlag (Monachium), Atlantis Verlag (Zurych) i Greek Peace Publishers (Tokio).

Jego oryginalny styl artystyczny jest natychmiast rozpoznawalny dzięki charakterystycznej kresce, indywidualnym środkom wyrazu i malarskości przedstawienia. Ilustracje Wilkonia odznaczają się dynamicznie potraktowaną plamą barwną oraz graficzną dyscypliną. Twórcę cechuje wyjątkowa umiejętność syntetycznego odwzorowania kształtu zwierzęcia lub elementu pejzażu za pomocą kilku ruchów pędzla bądź piórka.
Prace Józefa Wilkonia znajdują się w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świcie. Dorobek artysty obejmuje kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych, m.in. w MAG Gallery (Zurych, 1980), Centre Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration (Toyama, 2001) i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa, 2006).
Autor: Ewa Gorządek, kwiecień 2011/ Culture.pl

JAN BERDYSZAK (1934–2014)

Urodził się w 1934 r. w Zaworach koło Poznania (pow. Śrem) – zmarł w 2014 r. w Poznaniu.
Rzeźbiarz, malarz, grafik, scenograf, teoretyk sztuki, filozof, pedagog.

Pierwszymi nauczycielami byli Józef Berdyszak – ojciec, rzeźbiarz i prof. Jan Wroniecki – grafik, malarz.
Studia artystyczne odbył w latach 1952-1958 w obecnym Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, które ukończył dyplomem z zakresu rzeźby u prof. Bazylego Wójtowicza.
Z uczelnią tą był związany od 1965 roku. Prace powstałe w okresie studiów, dyplom poszukiwania z zakresu malarstwa i grafiki, a także inspiracje historyka sztuki Krzysztofa Łubieńskiego oraz współpraca z teatrami poznańskimi zapoczątkowały wszystkie charakterystyczne nurty twórczości artysty.

Do najważniejszych cykli malarskich należą ,,Koła podwójne ”, ,,Obszary koncentrujące”, ,,Passe par tout”, czy ostatni cykl ,,Reszty reszt”.

Instalacje i rzeźby, które realizował były od samego początku stawianiem pytań o cechy tego świata i ich fenomen jak gęstość, rozciągliwość, przezroczystość czy ciemność, a także byt przestrzeni. Tworząc modele takie jak triada pokazująca byt przestrzeni z 1972 roku, zajmował się refleksją nad jego istnieniem i licznymi kontekstami od racjonalnych po skrajnie metafizyczne.

Swoje prace prezentował w wielu ważnych miejscach na świecie. Obrazy, rysunki, grafiki i rzeźby Jana Berdyszaka znajdują się w wielu ważnych kolekcjach w kraju i za granicą.

MARCIN BERDYSZAK

Urodził się w Poznaniu w 1964 roku. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza
Dudkowiaka oraz z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu
w 1988 roku.
Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu, a obecnie Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.
Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych oraz prowadzi zajęcia z warsztatów twórczości edukacyjnej na Wydziale Edukacji Artystycznej.
W latach 1999- 2002 prodziekan Wydziału Edukacji Artystycznej w ASP w Poznaniu. W latach 2002-2008 pełnił funkcję Prorektora ds. studenckich i współpracy z zagranicą. Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008-2016.

Członek Stowarzyszenia Artystyczno – edukacyjnego ,,Magazyn”, którego jest współzałożycielem wraz z Tadeuszem Wieczorkiem, Piotrem Pawlakiem i Wojciechem Nowakiem.

Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem.
Swoje prace prezentował na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych między innymi w Polsce, Niemczech, Słowacji, Rosji, Węgrzech, Czechach, Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Szwajcarii, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Bośni i Hercegowinie, Litwie i USA. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i za granicą.
Brał udział w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących edukacji artystycznej. Zrealizował kilkadziesiąt warsztatów autorskich w kraju i za granicą.

JERZY PIOTROWICZ (1943-1999)

Urodził się w Przedświcie pod Ostrowią Mazowiecką. Studiował malarstwo na PWSSP w Poznaniu. Obronił dyplom w pracowni grafiki prof. Tadeusza Jackowskiego w 1972 roku.
Uprawiał malarstwo, grafikę i rysunek. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych (Muzea Narodowe w Krakowie i Poznaniu) i w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

W swoich pracach poruszał wiele tematów, z czego najważniejsze są cykle poświęcone motywom biblijnym, tradycji malarskiej oraz jej wielkim mistrzom.
Korzystał z różnych technik malarskich i graficznych samemu mając świadomość roli tradycji dla kształtu sztuki współczesnej, ale przede wszystkim dla niego samego. W swoich pracach często nawiązywał dialog z wielkimi mistrzami sztuki składając im hołd i podziękowanie samemu oddalając się od teraźniejszości.

Był artystą z wyboru samotnym, zbuntowanym wobec pozbawionej fundamentów sztuki nowej. Wierzył w siłę wyobraźni i prawdy zawartej w ekspresyjnym geście malarskim. Nigdy nie porzucił przekonania o autentyczności sztuki pochodzącej na równi z duszy i ciała artysty. Jego postawa stała się równie wyraźnym obrazem jak te malowane w jego pracowni.

PRACA JERZEGO PIOTROWICZA ZOSTAŁA PRZEKAZANA NA AUKCJĘ PRZEZ RYSZARDA KSIĄŻKA I POCHODZI Z JEGO KOLEKCJI PRYWATNEJ.

BOGDAN WOJTASIAK

Urodził się w 1952 roku w Drawsku Pomorskim. W latach 1972-1977 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w pracowniach prof. M. Szmańdy, prof. S. Teisseyr’a, prof. Z. Bednarowicza i prof. J. Fliegera. W 1977 uzyskał dyplom w zakresie malarstwa u prof. St. Teisseyr’a .
Od 1977 związany z poznańską PWSSP, potem ASP i wreszcie UAP; prowadzi działalność dydaktyczną
w zakresie malarstwa i rysunku.
Od 1984 – jako adiunkt prowadził III Pracownię Rysunku dla I roku wszystkich kierunków, a od 1991 roku prowadzi XI Pracownię Rysunku na Wydz. Malarstwa i Rysunku UAP dla studentów wszystkich lat i kierunków do dziś.

Od 1996-1999 prodziekan wydziału Malarstwa, Grafiki, Rzeźby w ASP w Poznaniu; od 1999-2002 dziekan tegoż wydziału. Od 2000 roku – profesor tej uczelni.

Zrealizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych.

WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE

1978 – Galeria Nowa, Poznań
1978 – Galeria BWA, Kielce
1984 – Galeria Wielka19, Poznań
1984 – Galeria Akumulatory 2, Poznań
1986 – Galeria Wielka 19, Poznań
1988 – Mpappa Gallery, Lusaka, Zambia
2000 – Galeria BWA, Leszno
2001 – Muzeum Archeologiczne, Poznań
2005 – Galeria „U Jezuitów”, Poznań
2000 – Galeria Miejska „Arsenał”, Poznań;
2008 – Galeria Miejska, Mosina
2013 – Teraz Rysunek, UAP, Poznań
2015 – „Monolog do OKNA ‘’, malarstwo , Galeria Sztuki Współczesnej „Profil” Poznań
2016 – ( Nie )Koniecznie Tak, obrazy 2010 -2016 malarstwo, Galeria Miejska w Mosinie
2017 – „Puste Miejsca”, malarstwo, Galeria Wspólna MCK/ZPAP, Bydgoszcz

WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE

1978 – IX Festiwal Malarstwa Polskiego, Szczecin
1978 – Biennale Sztuki Młodych BWA, Sopot
1980 – Wystawa z okazji 60. lecia PWSSP , Muzeum Narodowe, Poznań
1980 – „Rysunek i komentarze”, Muzeum Narodowe, Radom
1981 – „Rysunek i opis”, Muzeum Narodowe, Radom
1984 – Międzynarodowy Festiwal Malarstwa, Cagnes-Sur-mer, Francja
1985 – I Biennale Sztuki Młodej, BWA, Zielona Góra
1987 – Dyskretne Spojrzenia, Odensee, Dania
1993 – ZPAP „My – dzisiaj”, BWA Poznań, Łódź, Warszawa
1993 – Offene Ateliers, Bielefeld, Niemcy
1993 – 14 artystów z Polski, Tel-Aviv, Izrael
1995 – Prezentacje I, Galeria Medium, Bratysława, Słowacja
2009 – „Ogrody”, Centrum Sztuki; Galeria EL, Elbląg
2011 – Poznań-Wrocław (Roz.Poznanie miejsca) ASP, Muzeum Archeologiczne Wrocław
2011 – 100 lat ZPAP, Galeria Sztuki Współczesnej PROFIL, Poznań
2014 – Metamorfozy Idei , Galeria Miejska „Arsenał’’ Poznań
2015 – „303” ,malarstwo, Galeria U Jezuitów Poznań
2015 – „25/25”, wystawa prac 25 artystów środowiska poznańskiego z okazji 25 lecia Galerii „Profil” w Poznaniu
2017 – „Dziesięć”, BWA Galeria Sztuki w Olsztynie, malarstwo

ANDRZEJ LEŚNIK

Urodził się w 1959 roku w Głuszycy na Dolnym Śląsku.
1974 / 1979 PLSP w Poznaniu, 1979/ 1984 studia na wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby w PWSSP
w Poznaniu, obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Dyplom w zakresie malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka.
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem.

WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE

2016 — Galeria HOL, Centrum Nauki i Sztuki, ASP Łódź;
— Galeria, Ośrodek Dokumentacji Sztuki ASP Wrocław;
2015 — Hommage dla Jana Berdyszaka. Think Art – Myślenie Sztuką, Poznań;
— Kod pamięci III. Galeria ABC, Poznań;
— Kod pamięci. Galeria CKiS „Wieża Ciśnień”, Konin;
2012 — „PAMIĘĆ ZAPISU ” Galeria EGO, Poznań
2009 — „PISMO OBRAZU” Odsłona I &II, Galeria Miejska „Arsenał”, Poznań
2008 — „PISMO OBRAZU” Galeria BWA Gorzów Wielkopolski
2007 — „TABULA RASA” Galeria SZYPERSKA, Poznań
2005 — „MAMANTRA” Galeria AMFILADA, Szczecin
— „MAMANTRA” Galeria Sztuki Współczesnej PROFIL, Poznań
2003 — „Asymetria uczuć” Galeria Koński Kierat, Szczecin, wystawa indywidualna towarzysząca XIX Festiwalowi Polskiego Malarstwa Współczesnego, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin
2001 — ABC Gallery, Poznań
1999 — Państwowa Galeria Sztuki „WIEŻA CIŚNIEŃ”, Konin — Galeria MBWA, Leszno
1994 — ABC GALERY, Poznań
1992 — Galeria MAŁY SALON, BWA, Wrocław
1997 — Galeria WIELKA 19, Poznań;
1985 — Galeria ON, Poznań
1983 — Galeria KONTAKT, Poznań

WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE

2016 — „Nieczytelność Palimpsesty” Muzeum Pana Tadeusza, Wrocław;
— „ Nieczytelność ’’Galeria Art. Stations, Poznań;
2014 — „Wymiary czasu i przestrzeni” 10 lat Galerii Muzeum Stanisława Staszica w Pile,
Biuro Wystaw Artystycznych w Pile;
— 15 poljskih slikara u Splitu, Galeria Stara Gradska Vijećnica, Split;
2012 — Still ON, Dawna Synagoga – Poznań;
2010 — Transfuzja koloru, Galeria Wozownia, Toruń;
2006 — XXI Festiwal Polskiego Malarstwa, Zamek Książąt Pomorskich,
Szczecin; Nominacja do nagrody.
2005 — Modernizm w Lustrze Współczesności, Collegium Europaeum Gnesnense, Gniezno; — III Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, Trójmiasto; Nagroda główna Prezydenta Miasta Gdańska z dziedziny malarstwa. — Ausstelung der Akademie der Posen, Universitat der Kunste Berlin;
2004 — II Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, Trójmiasto; Wyróżnienie.
2000 — XVIII Festiwal Polskiego Malarstwa, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin;
1999 — 21 – artystów przed XXI wiekiem. Poznańska Galeria Nowa, Poznań;
— „PRASENTATION „Polonisches Kulturinstitut“ Berlin;
1996 — Prezentacje” Galeria Medium – Bratysława;
1992 — V Międzynarodowe Triennale Rysunku , Wrocław;
1990 — Wystawa Sztuki Współczesnej – Hotell de Ville de Saint Gilles, Bruksela;
— XIII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Zamek Książąt Pomorskich,
Szczecin;
1988 — Arsenał 88, Warszawa;
1985/1986 — III Międzynarodowe Triennale Rysunku, Norymberga/Linz;
1981 — Galeria WIELKA 19; P. Kurka, M. Kruk, A. Leśnik, T. Akusz;

JOANNA IMIELSKA

Urodziła się w Bydgoszczy. W latach 1983-88 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu ( obecnie Uniwersytet Artystyczny)

Dyplom uzyskała w pracowni rysunku profesor Izabelli Gustowskiej.

Od 1989 roku pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, od 1994 roku prowadzi pracownię rysunku. W 2013 roku uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. W latach 2002-2008 była Prodziekanem, w 2008-2016 Dziekanem Wydziału Edukacji Artystycznej UAP. W latach 1990-91 i 1997 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, oraz Ministra Kultury w 2005 roku.

W 2014 roku odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zajmuje się rysunkiem i malarstwem.

TADEUSZ SOBKOWIAK

Absolwent ASP w Poznaniu, artysta surrealny. Swoje prace i instalacje realizuje i pokazuje na wielu wystawach w kraju i za granicą (m.in. Berlin, Londyn, Lwów, Bratysława, Japonia, Hamburg, Hanover).
Odbył liczne podróże poznawcze i artystyczne (USA, Paryż).

Artysta, niezależnie od panujących trendów, pozostaje wierny swoim inspiracjom, związanym
z archeologią, astronomią, literaturą science-fiction i światem natury, co znajduje wyraźne odbicie w jego twórczości.

Sam o sobie:
„Podróżnik w czasoprzestrzeni osobistej. Malarz świateł i cieni, lasów i łąk, plaż i nieba, istot dziwnych i straszliwych zarazem, liści i gałęzi, tajemnych okrętów i lądów nieodkrytych.
Poszukiwacz tajemnicy życia i śmierci, bytów nieodgadnionych, zagubionych mitów i legend wszelakich.
Twórca baśni przyrody, baśni universum, wsłuchany w śpiew wiatru i wielorybów, ożywiający kamień
i usypiający lęki”.

Świat, jako wielowarstwowa struktura istot powiązanych kosmiczną pępowiną oraz wnikanie w naturę rzeczy, to główny kierunek poszukiwań twórczych.

MAŁGORZATA KŁOS

Urodzona w 1958 w Poznaniu.
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki
i Rzeźby.
Dyplom – 1982, w zakresie grafiki w pracowni prof. Z. Lutomskiego i gobelinu w pracowni M. Abakanowicz.

WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE I ZBIOROWE

  • Galeria GARBARY 48, Poznań 2001
  • Galeria Miejska ARSENAŁ, Poznań 2003
  • Galeria PIANO BAR, Stary Browar – Paleta Erosa, Poznań 2005
  • Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – II Biennale: ŚRODOWISKO SZTUKI, Poznań 2005
  • Galeria Centrale Lounge – ONNE – ELLE – THEM, Włochy, Wenecja 2006
  • Galeria PIANO BAR, Stary Browar, Poznań 2007
  • Galeria Profil CK ZAMEK – III Biennale: ŚRODOWISKO SZTUKI, Poznań 2007
  • Centrum Kultury i Sztuki, Galeria Miejska, Tczew 2009
  • Galeria Szyperska ZPAP w Poznaniu, IV Biennale: ŚRODOWISKO SZTUKI – Tożsamość, Poznań 2010
  • Galeria na Nowowiejskiego, Poznań 2011
  • Teatr Polski – pokaz autorski, Poznań 2014
  • Galeria Tog, Poznań 2014
  • Galeria INNA – udział w wystawie Taniec w malarstwie, Warszawa 2014
  • Galeria Pod Lipami, Poznań 2014
  • Galeria Pod Lipami, Poznań 2016

EUGENIUSZ GERLACH

Urodzony w roku 1941 w Bieniawie k. Tarnopola (na Kresach Wschodnich – terytorium II Rzeczpospolitej Polskiej). Na ziemie odzyskane przybył w roku 1946 zamieszkując w Paczkowie (powiat Nysa). Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej w latach 1949-1955. W latach 1955-1960 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

W latach 1960-1966 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa i Grafiki.
Malarstwo sztalugowe i architektoniczne studiował w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego, natomiast grafikę warsztatową u prof. Mieczysława Wejmana.

Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 roku. Promotorami jego pracy dyplomowej byli m.in. Wacław Taranczewski, Czesław Rzepiński, Jonasz Stern i Hanna Rudzka-Cybisowa. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Od roku 1966 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

W swoim dorobku ma ponad 50 wystaw indywidualnych i udział w ok. 70 wystawach zbiorowych, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia.
Trzykrotnie otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

Obrazy autorstwa Eugeniusza Gerlacha znajdują się w wielu muzeach i instytucjach, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. w Kanadzie, USA, Francji, Niemczech, Szwecji, Austrii, RPA).

http://www.gerlach-art.com

IRENEUSZ SZCZĘCH

Urodzony w 1962 roku w Wągrowcu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w latach 1984 – 1989.
Studiował wzornictwo przemysłowe na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego oraz grafikę użytkową w pracowni prof. Waldemara Świerzego na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby.

W 1990 r. dyplom z wyróżnieniem w zakresie wzornictwa przemysłowego w pracowni profesora Rajmunda Hałasa.
W latach 1991 – 1993 pracował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu jako asystent w pracowni projektowania produktu u prof. Jadwigi Filipiak.

Uprawia również rysunek, malarstwo sztalugowe, grafikę użytkową i grafikę wydawniczą.

Od 25 lat uprawia malarstwo i rysunek. Jego prace znajdują się w wielu prywatnych
kolekcjach w Polsce, Niemczech, Holandii, USA.

DOROTA SZUKAŁA

W roku 1987 ukończyła PWSSP w Poznaniu. Dyplom z rysunku w pracowni profesora Bogdana Wegnera.
W 1989 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych.

1987 – VII Festiwal Kultury Studenckiej, Katowice 87
1988 – Galeria Nowa, Poznań – wystawa rysunku,
1990 – Kunstreppe, Hamburg – rysunek,
1990 – BWA „Młodzi Artyści Poznania” – rysunek,
1991 – Galeria Pod Buławą – wystawa rysunku,
2001 – „Szesnastu z Poznania, czyli malarstwo i rysunek” wystawa MTP,
2001 – Galeria Nowa – „Bycie w rysunku” – wystawa indywidualna,
2003 – Galeria Hansgrohe – Aquademia, Tarnowo Podgórne – wystawa rysunku,
2003 – I Biennale Środowisko Sztuki – Poznań „Obecność”,
2003 – „Paleta Erosa – Eros w Starożytności i w XXI wieku”, udział w wystawie w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu,
2003 – Schiltach , Hansgrohe – Aquademia , wystawa rysunku,
2004 – Galeria Miejska w Mosinie pod patronatem ASP Poznań i ZPAP Okręg Poznański – wystawa rysunku.
2004 – Paleta Erosa – Galeria Profil
2005 – Biennale „Środowisko Sztuki” Poznań 2005 „Re-Prezentacje”, pod patronatem ZPAP oddziału poznańskiego,
2007 – udział w wystawie – rysunek w galerii Hansgrohe – Aquademia.
2017 – „Wystawa rysunku i malarstwa” w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach

Rysunki są pretekstem do wyrażenia pewnych przeżyć i emocji. Właśnie „język” techniki, jaką jest rysunek węglem (czernie, biele i szarości) oddaje najbardziej adekwatnie skalę uczuć.

Z bieli, czerni i szarości powstaje świat kontrastów, niepokoju, smutku i radości. Przenika go linia surowa, szorstka, a czasem delikatna i drżąca.

tekst prof. ASP Andrzej Leśnik:

Rysunki Doroty Szukały są czymś wyjątkowym, to skromność, delikatność i zarazem siła wypowiedzi. Jest w nich wielka odwaga mówienia językiem rysunku, jego najprostszymi środkami o sprawach dla człowieka najważniejszych, o nim samym, jego kondycji. Konsekwentna decyzja wyboru techniki wykonania tych aktów – postaci, jaką jest węgiel, to jak by wyraźna zgoda na kruchość i nietrwałość fizycznego bytu człowieka. Nie jest to studium aktu, dla artystki nie jest najważniejsza anatomia, proporcje ani konkretne ciało. Widzimy ciało, postać bez głowy, twarzy, które równie dobrze, tak jak nie jest, mogło by być nasze. Jest bez tła, atrybutów, ciało wręcz bezbronne nie wobec naszej woli, wyobraźni, ale przede wszystkim wobec czasu. To dotykanie tajemnicy bycia z jego, kruchością jak się zdaje jest istotą tych rysunków.
Z szarości, przeciw nicości powstają postacie. Delikatność, z jaką węgiel sam kruchy, dotyka płaszczyzn, już na początku wręcz unicestwia jakby fizyczność tych rysunków, formę, akt samego rysowania. Równocześnie doświadczamy bogactwa materii między czernią a bielą, jaką tworzy węgiel w zetknięciu z strukturą papieru. Często linia rozsypuje się czarną plamą, innym razem znika pochłonięta nagle pojawiającym się światłem, rozjaśniającym cały rysunek

Między światłem i cieniem trwa spór o istnienie formy, którą ocala wrażliwość i wyobraźnie autorki. Tak istnienie wobec czasu, z jego przemijalnością, może ocalić tylko nasza wola i pamięć. Pokora, skromność i wrażliwość, z jaką artystka dotyka tajemnicy istnienia jest dla nas chyba tutaj jedyną możliwością jej odczucia. Trzeba się tylko otworzyć odważając się na szczerość przede wszystkim wobec siebie, z odwagą, z jaką zrobiła to Dorota.

ANNA FORYCKA-PUTIATYCKA

Artysta malarz, grafik. Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz IAA/A/AP – UNESCO.
Założycielka Grupy Twórczej SYMFONIA przy Okręgu Warszawskim ZPAP zajmuje się malarstwem inspirowanym muzyką, organizując cykliczne wystawy, udokumentowane katalogami. Celem Grupy jest tzw. „synteza sztuk” rodem z romantycznej tradycji „correspondance des arts”. Ścisła współpraca ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich, teoretykami i praktykami muzyki oraz ludźmi kultury pozwala artystom doskonalić malarskie powołanie.

Umiejętności malarskie zdobyła w pracowniach prof.Tadeusza Brzozowskiego i prof. Andrzeja Kurzawskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Przebywając w Paryżu w Stacji Naukowej PAN a potem w Bibliotece Polskiej w Paryżu oraz pracując w Galeriach na Saskiej Kępie, a także prowadząc przez wiele lat Salon artystyczno-kulturalny „Souvenir Napoléonien” uświadomiła sobie jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa sztuka, a szerzej kultura. Będąc artystą łatwiej jest przekazać swoje powołanie następnym pokoleniom.

Jest członkiem licznych Grup Twórczych działających przy OW ZPAP takich jak: PositiveArt, Grupa Hoovera, międzynarodowy Ruch Artystyczny INTERFERENCE. współpracuje z Grupą Visual Dance.

Jej malarstwo olejne jest nasycone ekspresją, kompozycje inspirowane widokami z natury. W swojej twórczości koncentruje się na świetle, kontrapunkcie, melodii, harmonii i kolorze. Dba o jakość faktury. Na uwagę zasługują też monochromatyczne monotypie i akwarele, w których daje się poznać jako mistrzyni nastroju i przemyślnej kompozycji.

EWA OSIŃSKA-ROZPĘDEK

Absolwentka Liceum Plastycznego w Warszawie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Architektury Wnętrz. Malarstwo w pracowni prof. G.Pabla. Tkanina na Wydziale Malarstwa u prof. Z. Gostomskiego.
W 1984 r. dyplom łączący dziedziny malarstwa i projektowania „Studium koloru w przestrzeni” (wyróżnienie).
W 1985 r. stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Warszawskiego.

Uprawia malarstwo, rysunek, tkaninę, projektowanie wnętrz oraz tai chi.
Uczestniczy czynnie w życiu artystycznym. Zorganizowała kilka wystaw indywidualnych, bierze udział w wielu wystawach zbiorowych.
Jest członkiem grupy Positive Art i Młodzi Sztuką.

NAJWAŻNIEJSZE WYSTAWY

„Wszystko to, czego się trzymamy” – Galeria AD-HOC Warszawa (indywidualna)
„Abstrakcja” – Galeria Lufcik, Warszawa
„Taniec w malarstwie” – cykl wystaw w kilku galeriach Warszawy (G. Freta, G. Inna, DAP3)
„Dwa miasta jeden brzeg” – KOKPiT, Kazimierz Dolny
„Osobowości malarskie” – Galeria DAP1/2
„The Art Exhibition” – Opera House, Kair
„Grafiteka” – coroczne wystawy w Domu Plastyka, Warszawa
„Sztuka Włókna 2016” – Galeria DAP1/2, Warszawa – 2017 Galeria Na Nankiera, Wrocław
„9 M Biennale Tkaniny Z KROSNA DO KROSNA”
„Ślady” – wystawa grupy Młodzi Sztuką, Warszawa
„Co nieco o…” – Skład Ziół, Warszawa (indywidualna)
„Positive Art.” – Galeria Fibak, Warszawa

Co roku bierze udział w aukcji charytatywnej „Tennis Art Cup” w Poznaniu

IZABELA RUDZKA

Urodziła się w 1964 roku w Poznaniu.
W latach 1984-89 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W tym samym czasie studiowała tkaninę artystyczną u prof. Magdaleny Abakanowicz na ASP w Poznaniu.
W październiku 2011 uzyskała stopień doktora sztuki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
W 2017 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Pracuje obecnie na stanowisku profesora na Wydziale Pedagogiczno- Artystycznym w Kaliszu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jest aktywną malarką i kuratorem sztuki. Projektuje obiekty szklane w Murano, niedaleko Wenecji we Włoszech.
Od 2000 roku współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia jako projektantka kostiumów i scenografii.
Jest autorką projektów artystycznych w Polsce, Chinach, Niemczech i we Włoszech.

Założyła i prowadzi w Poznaniu przestrzeń dla myśli i sztuki Think Art- Myślenie Sztuką, niezależną przestrzeń, której celem jest prezentacja indywidualnych i awangardowych postaw twórczych współczesnych artystów.

W roku 2018 otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium za wybitne osiągnięcia naukowe Rektora UAM w Poznaniu.

MISJA
Celem działań artystycznych Izabeli Rudzkiej jest zwrócenie uwagi na siłę synergii w kompleksowym poznaniu przez człowieka otaczającego go świata oraz propagowanie wspólnego początku Nauki i Sztuki w tym poznaniu.
W malarstwie zajmuje się poszukiwaniem synergii nauki i sztuki, ale także spójności sztuki i natury.

W swoich najnowszych obrazach poszukuje ekspresji malarskiej, w której struktura i kolory niosą w sobie formę i energię inspirowaną spojrzeniem na przestrzeń i czas poprzez jej horyzonty.
Czas i przestrzeń w obrazach Izabeli Rudzkiej stają się wielkościami dynamicznymi- obrazy przenoszą odbiorcę w inne wymiary, zachęcając go do zaistnienia poza czasem.

W swoich realizacjach malarskich używa innowacyjnych, własnych technik malarskich opartych na poszukiwaniach ekspresji koloru w strukturach barwnych. Technologiczna fakturalność obrazów staje się symbolem nawarstwień jakie przynosi nam życie.

WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE

2018 „Czas i jego przekazy” malarstwo , Galeria „Łaźnia”, Radom
2018 „Przekazy czasu”, malarstwo, Galeria Wydziału Sztuki UP, Kraków
2018 „Tekstura przestrzeni”, malarstwo, Galeria CKiS Wieża Ciśnień, Konin
2017 „Poza czasem i przestrzenią” , malarstwo, Think Art- Myślenie Sztuką, Poznań
2017 „Steam” malarstwo w przestrzeni publicznej, Biuro Promocji Urzędu Miejskiego w Wolsztynie
2017 „Gemalt im Firmament- die Textur des Weltraumes” malarstwo, Galerie im Kastenmeiers, Drezno
2016 Timeless, malarstwo na jedwabiu, Uniwersytet Akif Ersoy, Burdur, Turcja
2016 Przekazy Horyzontów, malarstwo, Think Art, Poznań
2016 Przestrzeń Percepcji, malarstwo, Instytut Biologii Molekularnej i Biotechnologii, Wydział Biologii UAM, Poznań

MIROSŁAW PAWŁOWSKI

Urodzony w 1957 roku. Należy do najbardziej znaczących postaci na scenie polskiej grafiki.
Na obraz jego aktywności składa się zarówno jego działalność graficzna, jak i wiele podejmowanych działań oraz przedsięwzięć, mających na celu wspieranie rozwoju tej dyscypliny w naszym kraju (współpomysłodawca i organizator cieszącego się bardzo dużym prestiżem, ogólnopolskiego Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, członek wielu stowarzyszeń oraz jury międzynarodowych i krajowych przeglądów grafiki).

Jest profesorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie prowadzi pracownie Serigrafii.
Wokół tego obszaru koncentrują się również jego zainteresowania w kwestii wypowiedzi artystycznej. Jest jednak przede wszystkim artystą, i to artystą nieustannie poszukującym – czerpiącym formalne i ideowe inspiracje z nowych technologii rejestracji i przetwarzania obrazu cyfrowego, które czyni przedmiotem swoich artystycznych eksperymentów.

Tematem jego prac jest niezmiennie człowiek „portretowany” według niejednorodnego, bo zmieniającego się, klucza konwencji. Często to właśnie sam proces zawiera w sobie paradoks wyrażony w przedstawieniu – prawdę ambiwalencji, relatywizowanej poprzez płynne definicje podmiotu i przedmiotu, z całym spectrum wynikających z tego faktu konsekwencji. Autor metaforyzuje ten fenomen percepcji, budując wokół „wizerunku” wielowarstwowe znaczenia, których źródła za każdym razem są interesującym komentarzem współczesności.

W latach 1978–2018 miał 70 wystaw indywidualnych grafiki oraz brał udział w 371 prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą.
Wielokrotnie nagradzany, m.in.: Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie – nagroda regulaminowa SBWA (1986); Międzynarodowe Biennale „Wobec Wartości”, Katowice – nagroda Komitetu Kultury Niezależnej (1990); Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie – nagroda regulaminowa (2006). Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie – nagroda Rektora ASP w Warszawie (2012); II nagroda w 2nd Contemporary Engraving Biennale, Iaşi, Rumunia.

Kurator Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu 1999–2017, kurator Międzynarodowego Triennale Grafiki „Kolor w Grafice” – Toruń 2003, 2006, 2009, 2012, 2015; członek Komitetu Organizacyjnego i juror Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach 2006, 2009, 2012, 2015 oraz Międzynarodowego Biennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni 2008, 2010, 2012, 2014, 2016 i juror Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, 2009.

RYSZARD KAJA

Urodzony w 1962 w Poznaniu, malarz, grafik, scenograf, plakacista.
Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dzisiejsza UAP), dyplom z malarstwa otrzymał w pracowni malarstwa profesora Norberta Skupniewicza. Mieszka we Wrocławiu.

Jako scenograf debiutował w 1989 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi tworząc oprawę plastyczną do spektaklu ,,Ernani” Verdiego. Był etatowym głównym scenografem Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery i Operetki w Szczecinie, Teatru Wielkiego w Poznaniu. Do 2000 r. zrealizował około 150 scenografii zarówno w kraju jak i za granicą, w takich krajach jak Francja, Niemcy, Brazylia, Argentyna, Izrael i Egipt, a wzajemne przenikanie się świata malarstwa i scenografii stało się rozpoznawalną jego wizytówką artystyczną. Faworyzuje prace w operze, ale decyduje się także na współpracę z baletem, teatrem dramatycznym, filmem.
Projektował scenografię między innymi do takich spektakli, jak wymieniony już „Ernani”, dalej: „Rigoletto” Verdiego, „Madama Butterfly” Pucciniego , „Carmen” Bizeta, „Cyrulik sewilski” Rossiniego, ,,Czarodziejski Flet” Mozarta , „Don Pasquale” Donizzetiego, „Tosca” Pucciniego, wielokrotnie do spektaklu „Skrzypek na dachu” Steina i Bocka i wielu innych.

Stworzył wizje plastyczne między innymi do następujących baletów: „Dziadek do orzechów” i „Jezioro łabędzie” Czajkowskiego, „Giselle” Adama, „Makbet” Ennio Morricone ,”Fantazja na Harnasie” Kilara, ,,Romeo i Julia” Berlioza, a także Prokofiewa.

W teatrach dramatycznych projektował między innymi do przedstawień: ,,Sen nocy letniej” Shakespeare’a , „Droga do Mekki” Fugarda, „Damy i huzary” Fredry, „Szczęśliwe dni” Becketta, ,,Niejaki Piórko” Michaux.

Fascynacja stylistyką baroku i jego teatralna ekspresja zaowocowała współpracą z poznańskim Muzeum Narodowym, dla którego przygotował oprawę plastyczną wystaw ,,VANITAS – PORTRET NA TLE SARMACKICH OBYCZAJÓW POGRZEBOWYCH, ,,Szlachetne dziedzictwo czy przeklęty spadek – Tradycje sarmackie w sztuce i kulturze” oraz 100 lat Teatru Wielkiego w Poznaniu.

W 1999 na krótko wciągnięty zostaje w świat architektury. Zaproponowano mu kilka realizacji dekoracji wnętrz do różnych lokali, mieszkań prywatnych oraz do Starego Browaru w Poznaniu. Wnętrza te są silnie inspirowane klimatem teatru.

Ryszard Kaja ma odwagę być malarzem niemodnym, jego ostentacyjna indywidualność opiera się na niemodnej figuratywności. Główną inspiracją dla całej jego twórczości jest specyficzne postrzeganie świata zaczerpnięte z prozy Bohumila Hrabala. Przez lata rysuje cykl małych form malarskich na papierze, stosując techniki mieszane. Nazywanych właśnie ,,Hrabalami”. We wszystkich jego pracach widoczna jest pochwała codzienności, szacunek dla zwyczajności.

ALEKSANDER MAJERSKI

Absolwent nowotarskiego LO im. S. Goszczyńskiego z 1971 r.
Następnie ukończył kierunek Mechaniczny na Wydziale Matem. Fiz. Tech. w krakowskiej WSP.
Po 30-latach pracy w Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Limanowej, w roku 2007 odszedł na emeryturę.

Od 35 lat jako rzeźbiarz zmaga się z drewnem. Oprócz tego jest rysownikiem, malarzem, zajmuje się poezją i fotografią.
Współzałożyciel Międzynarodowej Grupy Twórców Różnych „Złota Linia” oraz Niezależnej Grupy Artystycznej „ABAMAK”.
Od roku 2012 należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików /oddział w Rzeszowie/.

Miał kilkanaście zagranicznych indywidualnych wystaw (Niemcy, Czechy, Słowacja) oraz brał udział w kilkudziesięciu zbiorowych wystawach w Polsce i za granicą (Nowy York, Praga, Łuck).
Uczestniczy w Międzynarodowych Plenerach.
Jego monumentalne kompozycje rzeźbiarskie znajdują się w Polsce, Słowacji, Czechach, Niemczech i na Ukrainie.

JADWIGA HAJDUK

Urodzona w 1964 r. w Rzeszowie. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę.
Obok technik tradycyjnych (akryl) posługuje się oryginalną techniką własną.

W latach 1985 studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1990 roku w pracowni prof. Mariana Stelmasika.

Swoje prace prezentowała na 20 wystawach indywidualnych w Polsce, w Austrii, Niemczech oraz na wystawach zbiorowych.
Indywidualna wystawa Poznań Galeria Garbary 48, 2014 r.

JACEK GULCZYŃSKI

Urodzony na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, w latach siedemdziesiątych studiował grafikę i malarstwo w Poznaniu.

Jego pierwsze kontakty z fotografią sięgają czasów liceum, jednak znaczne nasilenie zainteresowania nastąpiło podczas studiów, kiedy to wykorzystywał fotografię w swoich pracach graficznych i malarskich.

Pod koniec lat osiemdziesiątych definitywnie porzucił malarstwo i grafikę na rzecz fotografii. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zafascynował się cyfrową obróbką obrazu fotograficznego.

TADEUSZ OGRODNIK

Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1982 roku w pracowniach prof. Romana Banaszewskiego i prof. Andrzeja Pietscha.

Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i grafiką.
Bierze udział od 1985 roku w wystawach środowiskowych Salon Pilski. Uczestniczył w wielu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, między innymi:

1999 – Ogólnopolska Wystawa Malarstwa Aqua Fons Vitae – BWA Bydgoszcz;, 2001 – Malarstwo, grafika – wystawa czterech autorów MDK Chodzież;, 2001, 2003, 2005, 2007 – Biennale Małych Form Malarskich – Toruń, Galeria Wozownia; 2004, 2005 – Wystawa Laureatów Konkursu Lexmark European Art Prize (edycji polskiej) Galeria Program, Warszawa, Muzeum Galicja, Kraków; 2005 – III Biennale Sztuk Wszelakich Tarnowskie Klimaty 2005 AKTY-AKTY, Galeria Miejska BWA Tarnów; 2005 – III Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Trójmiasto 2005, Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. ( nagroda rzeczowa za malarstwo ); 2005 – 24 Międzynarodowy Plener Kaliski OPATÓWEK – BWA Kalisz;
2006 – 4. Międzynarodowe Biennale Miniatury CZĘSTOCHOWA 2006, Galeria Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater; 2007 – VI Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej – Trójmiasto 2007, Muzeum Miasta Gdyni; 2007 – Międzynarodowe Biennale Obrazu Łódź – QUADRO-ART, Muzeum Historii Miasta Łodzi; 2008 – Sąsiedzi, Galeria am Alten Markt, Rostok / Niemcy/, BWA i UP Piła; 2008 – etc…, Galeria Muzeum Stanisława Staszica, Piła; 2009 – etc…, MDK Chodzież; 2017 – Sztuka pilska w czternastu odsłonach, GSW Włocławek.

WYSTAWY INDYWIDUALNE

1984 – BWA Rzeszów; 1990 – BWA Bydgoszcz;
1992 – BWA Piła – w duecie Ogrodnik – Sobolewski;
1994, 1997 – Galeria ZPAP, Piła;
2001 – BWA Piła – w duecie Ogrodnik – Lejba;
2004 – Galeria Planetarium, Schwerin – w duecie Ogrodnik – Lejba;
2006 – MDK Trzcianka – w duecie Ogrodnik – Kreft;
2004 – Galeria Muzeum Stanisława Staszica w Pile;
2006 – Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku;
2007 – Młodzieżowy Dom Kultury w Chodzież
2013 – BWA i UP Piła. 2013 – MDK Wągrowiec

JANUSZ ARGASIŃSKI

Urodził się w 1953 roku w Przemyślu. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu (1968-1973). Dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1978).

Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. Od 37 lat bierze czynny udział w wystawach i plenerach środowiska pilskiego. Zorganizował szereg wystaw indywidualnych.

Prace jego cieszą się zainteresowaniem kolekcjonerów w kraju i za granicą.

Forma najczęściej spotykana i stosowana w jego malarstwie to abstrakcja, choć nie stroni on od pejzażu, portretu czy martwej natury stosując do tworzenia swych prac różne media.

OKSANA BAGRIY

W 2014 roku otrzymała dyplom magisterski z wyróżnienie rektorskim na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni grafiki warsztatowej prof. zw. Piotra Smolnickiego
i aneksem z litografii w pracowni prof. Błażej Ostoja Lniski oraz aneksem z malarstwa w pracowni prof. Pawła Nowaka.

Absolwentka Państwowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie, jej rodzinnym mieście. Studiowała w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, w pracowni grafiki warsztatowej prof. Ryszarda Osadczego, malarstwo w pracowni prof. Antoniego Fałata.

Otrzymała nagrodę Dziekana Wydziału Grafiki ASP w Warszawie za najlepszą grafikę III kwartału 2013 roku w XX jubileuszowej edycji konkursu „Grafika Warszawska”.
Stypendystka polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Gaude Polonia”, laureatka Ukraińskiego Funduszu Kultury (Ukrainien Foundation of Culture) w ramach konkursu „Nowe imiona Ukrainy – 99“.
W 2012 reprezentowała Polskę na 7. Międzynarodowym Triennale Grafiki „Art. Bitola”, Macedonia.
W 2010 na II Międzynarodowym Biennale malarstwa i rzeźby ”Mediteran 2010” w Chorwacji.

Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków i grupy artystycznej ,,Młodzi Sztuką” Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Prace znajdują w kolekcji Galerii Narodowej w Armenii, w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Włoszech, Portugalii, itd.

Tworzy w technikach malarskich, w grafice warsztatowej oraz eksperymentalnej.

NAGRODY I STYPENDIA

  • Otrzymała nagrodę Dziekana Wydziału Grafiki ASP W Warszawie za najlepszą grafikę III kwartału 2013 roku w XX jubileuszowej edycji konkursu „ Grafika Warszawska”.
  • W 2007 r. otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w ramach programu „Gaude Polonia”, które odbywała w ASP im W. Strzemińskiego w Łodzi na kierunku grafika warsztatowa – litografia, pod kierownictwem prof. dr. hab. Marka Saka.
  • Laureatka Ukraińskiego Funduszu Kultury (Ukrainie Foundation of Culture) w ramach konkursu „Nowe imiona Ukrainy – 99“.

IRENEUSZ DOMAGAŁA

Urodzony w 1952 roku. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w latach 1974 –1979 na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby.
W 1979 roku dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej w Pracowni Litografii prof. L. Mianowskiego
i plakatu w Pracowni Plakatu prof. Waldemara Świerzego. Kierownik Katedry Rysunku na Wydziale Malarstwa w kadencji 2001-2004 i w kadencji 2004-2008.
Do roku 2015 kierował XII Pracownią Rysunku. Od roku 2011 kieruje Katedrą Ubioru na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i Pracownią Kostiumu Teatralnego.

Uprawia grafikę, rysunek i scenografię.
Zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Mexico City, Kolonii, Warszawie, Poznaniu.
Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych za granicą m.in. w Belgii, Niemczech, Szwecji, na Węgrzech i w kraju m.in. we Wrocławiu, Szczecinie, Katowicach, Poznaniu, Sopocie.

Zrealizował ponad 60 projektów scenografii do baletów i spektakli dramatycznych w Polsce i za granicą.

UZIA OGRABEK

Urodzona w 1974 r. w Krakowie.
– Uzia (czytaj Łucja, tj. wersja włoska tegoż imienia) Ograbek, do 25 roku życia mieszkała w Krakowie, tam też studiowała w Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Konserwacji Malarstwa, uzyskując w r. 1999 r. tytuł artysty konserwatora dzieł sztuki.
Studia artystyczne kontynuowała, pogłębiając swój warsztat, w zakresie malarstwa i uzyskując kolejny dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji.

Już w trakcie studiów dała się poznać jako artystka szczególnie wyczulona na walory i emocje kolorystyczne współczesnej sztuki, co zaowocowało współpracą z galerią artystyczną “Traghetto”, w której pokazywano kilka jej wystaw i która to galeria prezentowała jej prace na Targach Sztuki w Bolonii i Mediolanie. W tym okresie zdobyła prestiżową nagrodę Regione Veneto przyznawaną młodym artystom przez Bevilacqua la Masa w Wenecji.

Brała udział w corocznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych urządzanych zarówno w licznych krajach Europy a także w USA oraz w Chinach. Jej obrazy znajdują się w zbiorach publicznych
i prywatnych.

Zajmuje się również działalnością dydaktyczną, ucząc od kilku lat rysunku i malarstwa w ramach prywatnych lekcji przygotowujących uczniów do startu na artystyczne studia. Ponadto prowadzi zajęcia terapii sztuką.

HENRYK TOMCZAK

Od 1971 roku muzyk i założyciel takich zespołów jak: Grupa Stress, HEAM, Turbo, Non Iron, Izotop.
Z wyżej wymienionymi zespołami nagrał wiele płyt LP i CD, zagrał setki koncertów w kraju i za granicą w takich krajach jak: ZSRR, Niemcy, Czechosłowacja, Włochy-Sycylia.

Od 2011 roku pracownik UAP w II Pracowni Grafiki – Serigrafia jako laborant.
Obok muzyki, grafika stała się ważną pasją w jego życiu zawodowym.

WYBRANE WYSTAWY

– UAM w Poznaniu – Morasko, grudzień 2014,
– wystawa zbiorowa Katedry Grafiki UAP w Poznaniu Galeria „Trochę Kultury” w Poznaniu, luty 2014,
– wystawa zbiorowa pracowni Serigrafii Uniwersytet w Ostrawie CZ, marzec 2014,
– wystawa zbiorowa pracowni Serigrafii, 2015 – Sito z gzikiem, Poznań

MAGDALENA UCHMAN

Urodziła się w 1981 roku w Przeworsku. Zajmuje się grafiką. Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2006 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku prof. Krzysztofa Skórczewskiego.
Za wybitne osiągnięcia w trakcie studiów otrzymała Dyplom Uznania Rektora. W roku 2010 ukończyła Środowiskowe Studia Doktoranckie na Wydziale Grafiki w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Od roku 2012 pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Grafiki Warsztatowej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie obecnie pełni funkcję Prodziekan ds. jakości kształcenia (kadencja 2016—2020).

Zorganizowała 23 wystawy indywidualne. Brała udział w ponad 200 wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą, w tym:
5th Egyptian International Print Triennale 2006, Egipt (2006); 4th International Biennial Exhibition of Mini Prints, Tetovo / Macedonia (2008); 6th International Exhibition of Miniatures Little m, Wilno / Litwa (2011); Komu potrzebny jest jeszcze mistrz, Artes Gallery, New York City – Manhattan / USA (2011); Printmaking Graphic from The Rzeszow University, Europejski Komitet Regionów, Bruksela / Belgia (2011); International Biennal Print Exhibition: 2016 ROC, Taichung / Tajwan; 9te Międzynarodowe Biennale Miniatury Częstochowa / Polska (2017); 16. Międzynarodowe Triennale Małych Form Grafiki, Miejska Galeria Sztuki, Łódź / Polska (2017).

Brała udział w sympozjach ogólnopolskich i międzynarodowych: 5th Mallnitz Symposium of Contemporary of Art – Bios Nationalpark Zentrum, Mallniz / Austria (2011); Tradycja w litografii obciążenie czy postęp, ASP w Gdańsku, Gdańsk (2014); New York Contemporary Art Symposium, Uniwersytet St. John’s i Islip Art Museum, Nowy Jork / USA (2015); I Międzynarodowy Festiwal Grafiki Artystycznej, Muzeum Malarstwa Ukraińskiego, Dniepropietrowsk / Ukraina (2015); I Międzynarodowe Sympozjum Grafiki Artystycznej, Stowarzyszenie APAC w Asilah / Maroko (2016); VI Sympozjum dla Nauczycieli Plastyki, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Rzeszów (2016); 3rd International Art Symposium in Voitsberg / Austria (2016); Idee Graficznego Myślenia, IV Międzynarodowym Triennale Sztuk Graficznych im. Tadeusza Kulisiewicza – IMPRINT Warszawa (2017); The 14th Conference on Functional and Nanostructured Materials FNMA’17, Lwów – Yaremche / Ukraina (2017); Indira International Imprint Arts Festival, Uniwersytet Muzyki i Sztuk Pięknych w Khairagarh / Indie (2017).

Laureatka nagród i wyróżnień, m. in.: wyróżnienie w konkursie Grafika Kwartału organizowanym przez Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie (2005); wyróżnienie za obiekty Graficzne The Gift na III Biennale Grafiki Eksperymentalnej w Rumunii (2008); I nagroda VIII Międzynarodowego Przeglądu Małego Formatu w Rumunii oraz w przeglądzie Granice Rysunku w Rzeszowie (2006); II nagroda Dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, II Międzynarodowe Sympozjum SzymbArt – Szymbark (2011); II Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach w Międzynarodowym Konkursie Litograficznym Litho-Kielce 2015 (2016); nagroda fundowana ASP w Gdańsku – 5. Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej – Gdynia 2016.

JAROSŁAW JANAS

Urodzony w 1981 roku w Opolu. Studia Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem na wydziale Grafiki w pracowni serigrafii prof. M. Pawłowskiego 2007 r.
W latach 2002-2003 studia na wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Opolskiego.
1997-2002 Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa w Opolu.

Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta ¬¬¬w II Pracowni Grafiki – Serigrafii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

„Moją uwagę zwracają zmiany w obszarze grafiki warsztatowej zachodzące pod wpływem technologii cyfrowej. Szczególny nacisk kładę na zjawisko przenikania się tych obszarów
w kontekście nowych sposobów formowania wypowiedzi artystycznej”.

Brał udział w ponad 40 wystawach w kraju i za granicą.

AGNIESZKA C. MAĆKOWIAK

Urodzona w 1991 roku w Poznaniu. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kierunku grafika Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Dyplom w zakresie grafiki warsztatowej w 2017 r. uzyskała w Pracowni Wypukłodruku prof. Andrzeja Bobrowskiego.
Praca magisterska nominowana w konkursie im. Marii Dokowicz, który jest konkursem dla najlepszych dyplomów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Jedna z założycieli, nieistniejącej już, Galerii Studenckiej Drewutnia.

Zajmuje się grafiką warsztatową, głównie linorytem.
Aktualnie laborantka w I Pracowni Grafiki – Wypukłodruk na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

WYBRANE WYSTAWY

2018 XIV Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
2017 37. Konkurs im. Marii Dokowicz, MTP, Poznań
2017 Poza Kontrolą/Beyond Control, Galeria Macondo, Wrocław
2017 Wystawa prac dyplomowych absolwentów UAP, Termy Maltańskie, Poznań
2017 Parasomnia, MagnetOffOn, Gorzów Wielkopolski
2017 Zapiski z nicości/Jottings from nothingness, Galeria Oko, Centrum Sztuki w Oławie
2014 VII Festiwal Młodych Twórców ARTenalia, Poznań
2014 Rewolucja, Galeria Drewutnia, Poznań
2013 Połączyła nas chemia, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Poznań

RENATA LICHAŃSKA-MLECZKO

Urodzona i zamieszkała w Kętach. W 1982 roku ukończyła PLSP im. J. Fałata w Bielsku – Białej.
Dyplom plastyczny realizowała w pracowni malarstwa i grafiki pod opieką Ireny Molik.
Kolejne lata twórczości związała ze środowiskiem artystów krakowskich.

Rozwijała dojrzałą twórczość w trudnych czasach politycznych, z doświadczeniami ograniczeń życia codziennego, co nie pozostało bez odbicia na jej reagowaniu i wrażliwości na sprawy społeczne w aspekcie twórczości artystycznej.

W swoich pracach posługuje się własnym rozpoznawalnym językiem malarskim, drobne, pociągnięcia farby olejnej na płótnie, widoczna fascynacja czystością techniki akwarelowej, przewaga kolorystyki zimnej, świadome operowanie planami.

Członkini ZPAP Sekcji Malarskiej Okręgu Warszawskiego.
Prace malarskie eksponowała na wystawach w Polsce jak i za granicą m. in. w Anglii, na Litwie, w Syrii, we
Włoszech, w Egipcie.
Zapraszana jest na wiele wydarzeń artystycznych, uczestniczy w sympozjach międzynarodowych i plenerach malarskich.

Obecnie oprócz malarstwa zajmuje się również ilustracją książkową i pracą wystawienniczą.

EMILIA GĄSIENICA-SETLAK

Urodziła się w 1986 r. w Zakopanem. Abiturientka zakopiańskiego Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara ze specjalnością „Meblarstwo Artystyczne”, 2005 r.
Studiowała w pracowniach prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej i prof. Leszka Misiaka na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Dyplom z aneksem graficznym w pracowni drzeworytu prof. Bogdana Migi otrzymała w 2011 roku.

Zajmuje się malarstwem oraz grafiką warsztatową. Meritum jej zainteresowań artystycznych są kolor, syntetyczna kompozycja oraz ich relacje z otoczeniem. Zróżnicowana twórczość malarki układa się w cykle tematyczne, z których najbardziej rozpoznawalne to abstrakcjonistyczne „Forma przejściowa” i „Zmierzch”, rozpięty pomiędzy neofowizmem i realizmem „Lux In Tenebris” oraz „Umizgi”, czerpiące z tradycji postimpresjonistów, „barwnych” okresów Picassa, a czasem wręcz z estetyki pop artu.

Podzielając pogląd Cycerona, głoszący, że „sztuka wymaga uznania”, wystawia chętnie i dużo, zarówno w Polsce jak i Hiszpanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii, Emiratach Arabskich, Bułgarii oraz na Węgrzech. W dorobku ma udział w dwudziestu dwóch wystawach indywidualnych oraz w ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych i targach sztuki.

Prace artystki znajdują się w polskich i węgierskich zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Jej prace ilustrują okładki książek Swetosława Minkowa „Siła nieczysta” (Wyd. „Scriptum”, 2005) i „Nazwy wodne dorzecza Wisły” dr Urszuli Bijak (Instytut Języka Polskiego PAN, 2013) oraz gościły na okładce prestiżowego czasopisma „Women In Art 278 Magazine”, 2014. Ponadto, płótna jej autorstwa wzięły udział w zdjęciach do hiszpańsko-amerykańskiego filmu fabularnego „Embers” w reżyserii Claire Carre, 2015.

KATARZYNA HAIN

„Nie mam wykształcenia plastycznego. Nie uczęszczałam na żaden kurs rysunku, nie chodziłam na prywatne lekcje do znanych malarzy. Jestem samoukiem i maluję od zawsze, choć z różną intensywnością.

Jako dziecko uwielbiałam rysować, a na swoje 18 urodziny dostałam od przyjaciół pierwszy w życiu blejtram, na którym powstała kopia obrazu Salvadora Daliego. Pierwsze obrazy to kopie mistrzów, aż do roku 2002, gdzie powstały pierwsze moje obrazki.

Często przenoszę swoje sny na płótno, ale też interesuje mnie oddanie ruchu w obrazie.
Mam za sobą trzy wystawy, wszystkie miały miejsce w zeszłym roku. Obecnie przygotowuje się do wystawy „Karuzela życia”, która będzie miała miejsce w Brukseli w zaprzyjaźnionej galerii”.

MARIA NIEDŹWIEDŹ-SUCHOŃSKA

Malarka, rysowniczka, projektantka.
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu i PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Łodzi .

Jej artystyczny dorobek (w wielkim skrócie) to udział w ponad 130 wystawach z dziedziny malarstwa, rysunku, tkaniny unikatowej w Polsce i poza jej granicami.

Uczestniczy w międzynarodowych plenerach, sympozjach, aukcjach sztuki w miejscach takich jak: Kolonia, Stuttgart, Poznań ,Warszawa, Dusseldorf ,Tarnów, Rzeszów, Kalisz, Nowy Jork, Londyn, Ryga, Wilno, Łódź, Ciechanów, Częstochowa, Szczecin, Lublin, Amsterdam i in.

WYBRANE WYSTAWY W LATACH 2011-2017

– Shade of White
– Linia Życia
– Artists Monoloque
– Noc Muzeów
– Internationale Exhibition – Meeting, Recontre in Warsaw
– Kalejdoskop
– Osobowości Malarskie
– Aktualności
– Abstrakcja
– Trzy Wymiary

MARIA JANIGA

STUDIA

Liceum Sztuk Plastycznych w Łazienkach Królewskich – 1966-1971, studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki w pracowni Leszka Hołdanowicza. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim – 1977 r.
Działalność w zakresie malarstwa, rysunku, ceramiki, grafiki, grafiki użytkowej (grafika komputerowa) i wystawiennictwa.
Prace malarskie i plakaty w zbiorach prywatnych, w Muzeum Plakatu w Wilanowie
i w wyposażeniu hotelu „Holiday Inn” w Warszawie (30 prac) oraz w Miedzyszynie
– Amerykańska Szkoła Business’u (60 prac).

WYSTAWY INDYWIDUALNE

1979 – Warszawa, 1980 – Warszawa, 1981 – Jelenia Góra,
1982 – Louvain-la-Neuve (Belgia), 1983 – Cuenca (Hiszpania), 1987 – Bruksela,
1988 – Bruksela, 1989 – Bruksela, 1989 – Warszawa, 1990 – Bruksela, 1993 – Bruksela,
1995 – Nowy Świat – Warszawa
2011 – Pałac Pod Blachą – „EKO” – Warszawa
2011 – Galeria Przy Kozach – „EKO 2” – Warszawa
2012 – Galeria Abakus – „EKO 3” – Warszawa
2015 – „Galeria 13” – Warszawa
2015 – Galeria „Inna”, Warszawa
2017 – Kolonia Artystyczna, Zalesie Dolne

Liczny udział w wystawach zbiorowych i plenerach malarskich.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

1979 – Wyróżnienie za prace malarskie – wystawa zbiorowa
1980 – Wyróżnienie za całość prac malarskich – wystawa zbiorowa (Gdañsk)
1984 – II nagroda za plakat w konkursie na najlepszy plakat muzealny (Przemyśl)
1984 – Wyróżnienie honorowe w konkursie na „Najlepszy plakat miesiąca” (listopad – Warszawa)
1985 –Wyróżnienie honorowe w konkursie na „Najlepszy plakat miesiąca” (sierpień – Warszawa)
1989 – Wyróżnienie honorowe w konkursie na najlepszy plakat muzealny (Przemyśl)
1991 – Wyróżnienie honorowe za osiągnięcia twórcze w dziedzinie malarstwa – Fundacja Sztuki „Barbakan”

BARBARA BIELECKA-WOŹNICZKO

Dyplom na warszawskiej ASP. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką użytkową.

Pełni funkcję kuratora wystaw organizowanych w Galerii U na warszawskim Ursynowie.
Współorganizuje wystawy Grupy Symfonia.

Prowadzi także działalność dydaktyczną. Została wyróżniona odznaką „Zasłużonego Działacza Kultury” przez Ministra Kultury.

Udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, sekcyjnych i grupowych.
Przeszło 30 wystaw indywidualnych.

Twórczość jej jest objęta Patronatem Medialnym/Artystycznym Art Imperium – Artistic Guarantee of Art Imperium.

TOMASZ SZKLAREK

Urodzony w 1981 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis w Poznaniu.

Sztuką nazywa to, co wyraża świadomość samego siebie. Tworzy obrazy, komiksy, ilustracje oraz rysunki.
Mistrzowie: Grzegorz Rosiński, Bogusław Polch, Jan Świtka, Eric Larsen.

„Ulotność Przemyśleń” to obraz inspirowany twórczością Andy Warhol’a, pop-artem i komiksem tradycyjnym.
Przemyślenie nad ulotnością oraz przemijaniem czasu.

DARIUSZ GŁOWACKI

Desperacko i naiwnie wierzy w sztukę.
Urodzony w 1965 w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzeniem obiektów w przestrzeni, pisze i publikuje teksty o kulturze i sztuce. Organizuje wystawy. Prowadzi wykłady o sztuce i szeroko pojmowanej kulturze wizualnej.
Działa także jako kurator (m.in. wystawy: szkła weneckiego „Fresh Glass” w 2008, Światło² w 2015, PozaPOZNANIEM 2016).

2012: Obrona pracy doktorskiej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Wydziale Malarstwa.
1989-1990: Stypendium Ministra Kultury i Sztuki dla najbardziej obiecujących młodych artystów.
1984-1989: Ukończenie studiów magisterskich na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Dyplom z wyróżnieniem na wydziałach Malarstwa i Wychowania Plastycznego.

OSTATNIE WYSTAWY

2018 – Festiwal Bliżej Natury, malarstwo, Poznań
2017 – „ZOOLOG i martwa natura”, malarstwo, Kalisz
2016 – Wystawa „pozaPOZNANIEM”, Galeria Miejska Arsenał Poznań
2015 – Światło² , malarstwo, szkło z Murano, Think Art, Poznań

LESZEK BUDASZ

Urodził się w 1957 roku. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych, później Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby.

Uprawia różne formy twórczości.
Jest zaprzyjaźniony z Galerią Garbary 48 w Poznaniu. Tutaj wystawia większość swoich prac.

TADEUSZ IWAŃCZUK

Architekt, artysta plastyk. Autor wielu realizacji architektonicznych oraz wystaw malarstwa w kraju i za granicą.

Motto:
„Upodobania współczesnej sztuki i działania artystów malarzy, poetów, muzyków mogą stanowić parabolę, metamorfozę ducha epoki tracącego wiarę w wartości uniwersalne.
Tak jest z moją twórczością, bogatą i różnorodną w wachlarz doznań wywołujących w człowieku nastroje.
W kręgu sztuk pięknych owe nastroje, emocje uzyskuję między innymi za pomocą wysublimowanego kolorytu, poetyckiej formy, interesujących treści obrazowania, za pomocą wszystkiego, co wytwarza niepowtarzalny klimat (…). Życie samo w sobie jest wielką inspiracją do tworzenia emocji i nastroju”.

LIDIA MAREK-JURKOWSKA

Urodzona w Limanowej (1965). Ukończyła studia magisterskie na wydziale Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie, studia podyplomowe z archiwistyki i bibliotekoznawstwa (UP JPII) oraz z muzealnictwa (UJ).

Pracuje w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej, opiekuje się działem zbiorów artystycznych
i bibliotecznych.
Od kilku lat interesuje się kaligrafią, iluminatorstwem i zagadnieniami związanymi z dawnymi technikami malarstwa książkowego.
Jako Absolwentka Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych prowadzi
w Muzeum warsztaty kaligraficzno-iluminatorskie dla dzieci i dorosłych.

LUCYNA SZPUNIAR-IWAŃCZUK

Artysta plastyk, członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

Autor i współautor wystaw w kraju i za granicą. Obrazy w prywatnych kolekcjach w kraju
i Europie .

Specjalizuje się w malarstwie abstrakcyjnym oraz rzeźbie .

EWA SZYMAN

Urodzona w 1971 roku. W 2017 roku obroniła doktorat na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie.
Wcześniej, w roku 2010 ukończyła Wydział Malarstwa w pracowni prof. A. Fałata oraz prof. B. Szubińskiej, a przed tym Wydział Poligrafii na Politechnice Warszawskiej.

Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków.
Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

Na co dzień prowadzi swoją pracownię artystyczną oraz firmę rodzinną w branży
medialnej.

ARTUR CIEŚLAR

Rocznik ’67. Filolog romanista (UAM Poznań), pisarz, reportażysta, podróżnik, malarz i projektant wnętrz (ASP w Warszawie – pracownia prof. Stanisława Baja).

Jego życiowa dewiza brzmi: świat zapisany i sfotografowany umiera wolniej.

Interesuje się kulturą i duchowością Wschodu, w teorii i w praktyce. Pisze, fotografuje, maluje obrazy, projektuje wnętrza, inspirując się estetyką Azji.

Autor książek: „Kobieta metafizyczna”, „Czarny kot nocą”, „Tajemnicza Wyspa Wielkanocna”, „Wschód
i Zachód. Spotkania”, „Jabłoń w ogrodzie morze jest blisko – rozmowa z Małgorzatą Braunek”,
„Kobieta metamuzyczna”.

Więcej na: http://www.arturcieslar.com

RENATA SZPUNAR-KUBCZYK

Urodzona w 1970 r. w Łańcucie. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie, Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1990-95), pracownie prof. Jana Szancenbacha i prof. Jerzego Nowosielskiego oraz studiów podyplomowych w zakresie Sztuki Sakralnej na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie (1996-99). Studia w zakresie Bizantynistyki i Neogrecystyki w Instytucie Filologii Klasycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2011-12).

Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Laureatka Srebrnego Medalu „La Merite et Devouement Francais” w Salonie „Ces Inconnus Celebres”
w Paryżu (1998).

Udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, w kraju i za granicą. Prace w kolekcjach polskich i zagranicznych. Liczne podróże w celu inspiracji twórczych w przestrzeni, lub w głąb siebie.

Uprawia malarstwo sztalugowe w technikach akryl, olej, gwasz, oraz szkice rysunkowe i literackie (eseistyka, proza poetycka, poezja). Mieszka i tworzy w Krakowie.

DOMINIKA PIĘTKOWSKA

Urodzona w 1965 roku. Studia na warszawskiej ASP, na Wydziale Grafiki.
Dyplom w pracowni ilustracji książkowej u prof. Janusza Stannego.
Nagroda OW ZPAP za najlepszy Dyplom (ilustracje do powieści Marcela Prousta ” W poszukiwaniu straconego czasu”).

Zajmuje się malarstwem olejnym i akwarelowym, ilustracją oraz projektowaniem graficznym, jest autorką m.in logo „Łazienki Królewskie w Warszawie” oraz logo „Sztuka Książki”.

Udział w wystawach w kraju i za granicą.

VICTORIA BELMONDI

Członek Polskiego Związku Artystów Plastyków.

UCZESTNICTWO W WYSTAWACH W 2018 ROKU:

Wystawa „Marzenia bez granic „w Parlamencie Europejskim w Brukseli marzec 2018
Wystawa pleneru międzynarodowego w Mierkach „Via Carpathia” kwiecień 2018
Wystawa „Kapłani niezłomni” Bazylika Świętego Krzyża, Warszawa maj 2018
Wystawa im. Jana Cybisa Dom Artysty Plastyka, Warszawa maj 2018.

WALDEMAR BOROWSKI

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (2006). Akrylowe malarstwo artysty obejmuje sny, realizm magiczny, świętą geometrię, paradoksy i ezoterykę.
Otrzymał III Nagrodę w Konkursie ‚Ilustracja – Młode Pokolenie Twórców (2016), Nagrodę Włoskiej Telewizji ‚ARTE 24′ (2011) oraz Certyfikat Nowych Wzorców Sztuki (2014).
Współpracuje również z Fundacją Promocji Rdzennych Kultur ‘Orzeł Kondor Koliber’ oraz wydawnictwami: ‚Okultura’ i ‚Nieznany Świat’.
Jego prace zilustrowały wątki dotyczące szamanizmu w magazynie TRANS/WIZJE, w filmie ‚The Pharmacratic Inquisition’ (2007, USA) oraz ukazały się w ‚Encyklopedii Polskiej Psychodelii’ Kamila Sipowicza (2013).
Dzieła artysty znajdują się w polskim parlamencie i w kolekcjach znanych muzyków – m.in. Andrzeja Jagodzińskiego.

MAŁGORZATA KOBUS

Urodzona w Warszawie, w 1988 roku – dyplom na ASP w Warszawie, wydział Malarstwa, u profesora T. Dominika (wyróżnienie).

WYSTAWY INDYWIDUALNE, WAŻNIEJSZE Z OSTATNICH LAT

2011 r.- Galeria „Przy kozach”, Warszawa; 2012 r.- Galeria Korekta, Warszawa; 2014 r.- Prom Kultury Saska Kępa, Warszawa; 2016 r. PASTA, Warszawa; 2017 r.- Galeria „Korekta”, Warszawa; 2017 r.- Galeria „8plus”, Warszawa , 2018 r. – Galeria „ Przy Kozach”, Służewski Dom Kultury, Warszawa, 2018 r. – Śródmiejski Dom Kultury, Warszawa, 2018 r. – „Stacja Muranów”, Warszawa.

OSTATNIE WYSTAWY ZBIOROWE

2012 r. – Wystawa „Fredro znany i mniej znany”, Gal. „Przy Kozach” , Warszawa; 2012 r. – Kolekcja Galerii „Korekta”, Warszawa, 2017 r. – Wystawa doktorantów, Instytut Sztuk Pięknych, UJK, Kielce, 2018 r. – Galeria „Chipko” Gluncaster, UK.

2018 r. -Publikacja w kwietniowym numerze kwartalnika Arsforum.

W latach 1998-2006 prowadziła na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie zajęcia z zakresu technologii malarstwa sztalugowego z I i II rokiem wydziałów malarstwa i grafiki .
W latach 2006-2010 pełniła mandat radnej w Radzie m. St. Warszawy, między innymi jako wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Promocji.

Jest członkiem Władz Głównych ZPAP, Przewodniczącą Głównego Sądu Koleżeńskiego.

Obecnie studiuje na II r. Studiów III st, ( doktoranckich) na Uniwersytecie J. Kochanowskiego w Kielcach, na kierunku sztuki piękne i jest stypendystką UJK / stypendium dla najlepszych doktorantów.

KATARZYNA ORTHWEIN

Urodzona w Bułgarii. Studia i dyplom w ASP Sofia na Wydziale Grafiki u prof. Piotra Czuklewa.
Wybitny grafik – 15 lat działalności w dziedzinie grafiki artystycznej w Doświadczalnej Pracowni Litografii ZPAP.
Ilustruje książki dla dzieci. Wytrawny litograf, rysownik. Malarstwo ekspresyjne, swoboda gestu, spontaniczność. Kolorystka, bajkowość i poetycka zaduma.

Udział w około 50 wystawach w Bułgarii, Polsce, Danii, Włoszech, Francji, Kanadzie, Japonii i Grecji, Serbii, Macedonii. Miała 33 indywidualnych wystaw – w tym 5 w Japonii i 1 w Paryżu 2010.
Brała udział w Międzynarodowych Festiwalach Sztuki UNESCO – Patras, Grecja – 2007’08’09’10.

Otrzymała kilkanaście wyróżnień oraz srebrny i złoty medal na Międzynarodowych konkursach Academie Internationale de Lutece w Paryżu w 1982 i 1983. Otrzymała również srebrny medal na 9.Salon International de Peinture, Sculpture, Tapicerie, Paris d’ Ivri w 1992.

Przez 10 lat prowadziła własne wydawnictwo Proxima.

PAULINA LESZCZYŃSKA (POLA)

Absolwentka Wydziału Grafiki warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzy zajmując się różnorodnymi dziedzinami artystycznymi.

Uprawia zarówno malarstwo olejne, akrylowe, grafikę oraz fresk.
Lubi eksperymentować w ramach zagadnień warsztatowych.

Swoje wszechstronne zainteresowania zawdzięcza również wychowaniu w wielopokoleniowej artystycznej rodzinie o twórczych tradycjach.

Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie.

IWONA OSTROWSKA

Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni profesora M. Wiśniewskiego.

Prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. 15 wystaw indywidualnych oraz ponad 80 wystaw zbiorowych.

Uczestnictwo w Festiwalach Sztuki – Włochy, Turcja, Bruksela, Tunezja, Niemcy, Grecja, Łotwa.
Uczestniczka plenerów międzynarodowych i sympozjów twórczych.

BARBARA MICHAŁOWSKA

Od 1974 r. pracuje twórczo w dziedzinie tkaniny artystycznej i malarstwa.
Należy do Pracowni Doświadczalnej Tkactwa Artystycznego przy ZPAP Warszawa i począwszy od 1980 r. bierze udział we wszystkich wystawach tej grupy.
NAGRODY
W 1990 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, w 2002 r. w konkursie „Tkanina inspirowana twórczością Stanisława Moniuszki”.

17 WYSTAW INDYWIDUALNYCH
1980 – Stołeczny Klub Garnizonowy
1985 – Galeria CBWA Wałbrzych
1987 – Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego, Kamienna Góra
2000 – Łazienki Królewskie, Warszawa
2007 –2016 Dom Artysty Plastyka, Warszawa
2011 – Dom Kultury, Józefów

UDZIAŁ W WYSTAWACH ZBIOROWYCH

2013 – „Sztuka włókna”, DAP Warszawa
2005 – „55 lat Pracowni Tkaniny Doświadczalnej”, Muzeum Włókiennictwa, Łódź
2004 – „Zwycięstwo ducha nad materią”, DAP Warszawa
2003 – „Kolorowe nastroje”, Łazienki Królewskie, Warszawa

KRYSTYNA STYBURSKA

Absolwentka ASP w Warszawie, dyplom w 1974 roku. W1997 roku założyła Towarzystwo Artystów Plastyków Bemowa integrujące środowisko twórców i popularyzujące kulturę plastyczną w tej dzielnicy Warszawy.

W 2002 r. otrzymała odznaczenie „Zasłużony Działacz Kultury” nadane przez Ministerstwo Kultury
i Sztuki. W 2004 r. otrzymała „Bemowską Nagrodę“ za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury
w kategorii „twórca“ nadaną przez Urząd Dzielnicy Warszawa Bemowo.

Uprawia malarstwo olejne sztalugowe na płótnie. W swoim blisko 40-letnim dorobku artystycznym ma dużo obrazów o różnorodnej tematyce: portrety, malarstwo sakralne, pejzaże, martwe natury, kwiaty, abstrakcja, klimaty egipskie.

Obrazy wystawiane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

ANDRZEJ KALINA

Urodzony w 1952 roku w Lidzbarku. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie [1980]. Członek grupy „Warsztat” (wraz z Andrzejem Dworakowskim i Markiem Jaromskim).
Prowadzi Pracownię Grafiki Warsztatowej na Wydziale Sztuki Nowych Mediów W PJATK w Warszawie. Zajmuje się grafiką artystyczną, instalacją, environmentem, tworzy także obiekty artystyczne.
Swoje prace zaprezentował na ponad 60 wystawach indywidualnych i przeszło 450 wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie [m.in. Francja, Niemcy, Portugalia, Włochy, Japonia].
Laureat wielu nagród, m.in. 1. Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie [1991] oraz Konkursu Graficznego im. J. Gielniaka w Jeleniej Górze [2015].
Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich i w kolekcjach światowych, m.in. w The British Museum w Londynie i MOMA w Nowym Jorku. W 1990 roku jako jeden z 13 grafików polskich został umieszczony w słowniku grafików świata wydanym przez Japończyków.

DOMINIKA KORZENIOWSKA

Zajmuje się sztukami wizualnymi. Malarka, projektantka i ilustratorka.
Urodzona w 1971, w Krakowie. Ukończyła Projektowanie Graficzne na krakowskiej ASP u profesora Ryszarda Otręby. W 2016 otrzymała tytuł doktora sztuki na warszawskiej ASP, na wydziale Grafiki. Promotorem pracy doktorskiej był profesor Maciej Buszewicz.

W latach 1994/95 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2000 otrzymała I nagrodę w konkursie „a to wszystko jest poważne” w Neues Kunsthouse Arenshoop (Niemcy) – prezentując obiekt malarski „przedwiośnie” inspirowany wierszem poety J. Bobrowskiego.

Na przełomie 2001 i 2002 projektowała dla Arkadius (Anglia), Opery Narodowej w Warszawie i Opery w LA (USA) kostiumy do opery A. Mozarta -„Don Giovanni” w reżyserii M. Trelińskiego i scenografii B. Kudliczki.

W 2008 nominowana w konkursie „Książka dobrze zaprojektowana” w Katowicach za projekt ilustracji do wiersza J. Brzechwy – „Na wyspach Bergamutach”.
W 2011 prezentowała swoje prace na wystawie pokonkursowej – „Legendy Wawelskie” organizowanej przez Muzeum Wawelskie w Krakowie.

Tworzy cykle malarskie, obiekty, kolaże, grafikę cyfrową, fotografię i ilustrację.
Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

AGNIESZKA DĄBROWSKA-WOŹNIAK

Absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – dyplom u prof. Stefana Gierowskiego, aneks z grafiki warsztatowej u prof. Ireny Snarskiej w 1997 r.

Od lat ( choć z przerwami ), współpracuje z Doświadczalną Pracownią Litografii na Saskiej Kępie, maluje w domu.

Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki oraz Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza.

Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, ma też za sobą kilka wystaw indywidualnych zarówno malarstwa jak i grafiki.
Pracuje jako nauczyciel plastyki w Niepublicznej Podstawowej Szkole Montessori w Warszawie, prowadzi także zajęcia plastyczne w Pracowni Doroty Słowińskiej.

WYBRANE WYSTAWY

2017 – Otwarte ogrody Dąbrowy – wystawa prac w ramach jednodniowej akcji otwartych pracowni artystycznych.
2017 Galeria Pasaż – GOK Mysiadło – indywidualna wystawa malarstwa „ Żywa natura”
2016 – Festiwal Jeździecki w Centrum Olimpijskim w Warszawie – Impreza jeździecka połączona z wystawą prac o tematyce końskiej. Artystka pokazała na niej litografie z kolekcji „Konie”
2014 – Wernisaż wystawy w Doświadczalnej Pracowni Litografii w Warszawie- wystawa zbiorowa artystów współpracujących z pracownią
2014 – „Aktualności” w galerii DAP w Warszawie- wystawa zbiorowa prac artystów z sekcji malarstwa ZPAP
2013 – „Alegoria 4 pór roku” – wystawa zbiorowa w galerii Kadr w Warszawie.
2011 – „7 grzechów głównych i ósmy malutki” – Galeria Apartpoint w Łomiankach. Wspólna wystawa wraz z Agnieszką Kwiatkowską- Zwolan, Magdaleną Kotarą i Magdaleną Chodorowską
2011 – Wystawa litografii w Centrum Promocji Kultury w Warszawie. Wystawa prac artystów związanych z Doświadczalną Pracownią Litografii.
2010 – „7 grzechów głównych i ósmy malutki” – wystawa w Galerii Strug w Zakopanem. Wspólna wystawa wraz z Agnieszką Kwiatkowską- Zwolan, Magdaleną Kotarą i Magdaleną Chodorowską
2010 – „Metafizyka Przestrzeni” – zbiorowa wystawa litografii artystów Doświadczalnej Pracowni Litografii
2009 -„Poznaj Zmiany”- Galeria Polski Salon Sztuki
2009 – indywidualna wystawa litografii w filii BOK ul. Estrady 112
2009 -Grafika z malarstwem w tle – wystawa prac artystów Doświadczalnej Pracowni Litografii
2008 – indywidualna wystawa litografii – Galeria „13”
2004 – indywidualna wystawa malarstwa w kawiarni Lokalna
2001 – indywidualna wystawa malarstwa w budynku Silver Screen w Łodzi
1998 – „Wiosna w piekle” – indywidualna wystawa malarstwa – Galeria Promocyjna
1998 – „Spotkanie” – indywidualna wystawa grafik w Klubie Kultury Urzędu Dzielnicy Śródmieście

ANNA ORSKA

Urodzona w 1975 roku w Koszalinie. Polska projektantka biżuterii, wykładowca akademicki, profesor nadzwyczajny Politechniki Koszlińskiej. Jej projekty pokazywane były na wystawach m.in. w Berlinie, Mediolanie i Nowym Jorku.

Jest założycielką i właścicielką marki biżuterii artystycznej ORSKA.
Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk plastycznych w Koszalinie, a następnie rozpoczęła edukację na ASP (obecnie UAP) w Poznaniu na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego i Architektury Wnętrz, gdzie studiowała na kierunku Projektowania Mebli i Form przemysłowych. W czasie studiów otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W czasie studiów artystka rozpoczęła pracę dla firmy W.Kruk. Początkowo była tam odpowiedzialna za działania z zakresu marketingu, następnie objęła stanowisko dyrektora artystycznego. Z czasem przejęła obowiązki projektanta biżuterii, które pełniła do 2015 roku.
W 2007 roku uzyskała tytuł naukowy doktora w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuk użytkowych, na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
W 2017 roku na ASP w Łodzi uzyskała habilitację, a także tytuł profesora nadzwyczajnego Politechniki Koszalińskiej.

Zaprojektowała tysiące wzorów biżuterii i niewielkich form wzorniczych charakteryzujących się jej niestandardowym podejściem do projektowania tak z uwagi na wykorzystywane materiały, jak i koncepcje kolekcji.

Jest prekursorką upcyklingu w polskim jubilerstwie. Stworzyła biżuterię m.in. ze starych lin żeglarskich, części samochodowych czy tysiącletniego drewna dębowego, pochodzącego z konstrukcji grodu Mieszka I na poznańskim Ostrowie Tumskim.
Projekty te były prezentowane na wystawie „1000 lat w naszyjnikach” stanowiącej część interdyscyplinarnego programu zatytułowanego „Współczesne piękno dawnego drewna”, realizowanego przez Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu.
Wiele podróżuje i to głównie w poszukiwaniu inspiracji. Niektóre kolekcje artystki zostały zaprojektowane i wykonane właśnie za granicą, pod wpływem fascynacji tamtejszym tradycyjnym rękodziełem. Niektóre kolekcje biżuterii powstały przy współpracy z lokalnymi rzemieślnikami w Nepalu, Indonezji, a ostatnio – w Wietnamie.

Tworzy biżuterię z charakterem. Jej projekty są wyraziste, niekiedy kontrowersyjne… Temperament marki oddają: surowość form, szorstkość faktur i odmienna idea, koncepcja stojąca za każdą kolejną kolekcją,
Biżuteria ORSKA nie jest dodatkiem. Ona sama w sobie tworzy kreację.
Specyficzne wzornictwo Anny Orskiej jest dla odważnych osób, poszukujących oryginalnej formy stylu.
Każdy egzemplarz ma indywidualny charakter. To zasługa ręcznego wykonania oraz sięgania po osobliwe, często niepowtarzalne materiały. Komponenty pochodzą z różnych części świata i z różnych epok, podobnie jak sama koncepcja kolekcji. Autorskie projekty są doceniane przez światową prasę modową, z włoskim Vogue Accessory i niemieckim Vogue na czele.
Jest niepokorna, różnorodna i nieprzewidywalna. Nie boi się eksperymentów. Wciąż poszukuje.
I – to jedno jest w niej niezmienne.

WYDAWNICTWO NAUKOWE UAM

Jest jednym z największych i najważniejszych wydawnictw uczelnianych w Polsce. Jego początki sięgają 1920 roku, kiedy to Senat Uniwersytetu Poznańskiego powołał do istnienia specjalną Komisję Wydawniczą koordynującą publikowanie prac naukowych.
Od 1962 roku Wydawnictwo funkcjonuje pod obecną nazwą jako jednostka ogólnouczelniana Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Misją Wydawnictwa jest wspieranie społeczności akademickiej, zarówno pracowników, jak i studentów w promowaniu polskich dokonań naukowych w kraju i za granicą oraz tworzeniu dobrego wizerunku Uczelni. Poprzez dbałość i fachowość edytorską zapewniamy najwyższy poziom wydawanych materiałów naukowych i dydaktycznych, o czym świadczy ponad 100 nagród, wyróżnień, nominacji przyznanych Wydawnictwu w prestiżowych konkursach skierowanych do wydawców.

W ramach działań promocyjnych Wydawnictwo organizuje i bierze udział w wydarzeniach związanych z książką dla szerokiego grona potencjalnych jej odbiorców.

Celem jest popularyzacja nauki i czytelnictwa, pełny przekaz o działalności Wydawnictwa, a dzięki wpisaniu się w kulturalną panoramę wydarzeń miasta – promowanie naszej Uczelni.
Włączamy się do wydarzeń organizowanych przez Wydziały, współpracujemy z bibliotekami wydziałowymi i miejskimi w całym kraju, przygotowujemy wydarzenia angażujące środowiska akademickie i mieszkańców Poznania, w tym nauczycieli i uczniów. Organizujemy lub współorganizujemy z partnerami zewnętrznymi promocje książek, konferencje, kiermasze, konkursy, prezentacje poszczególnych książek, prezentacje tematyczne na wydziałach UAM i poza Uniwersytetem.

KSIĄŻKA

Wawrzyniec Popiel-Machnicki, Adam Pleskaczyński, Konstancja Pleskaczyńska

Podróże nieodkryte. Dziennik ekspedycji Bronisława Grąbczewskiego
1889-1890 jako świadectwo historii i element dziedzictwa kulturowego

Publikacja jest pierwszym kompletnym opracowaniem dziennika ekspedycji przeprowadzonej w latach 1889–1890 przez wybitnego eksploratora Azji Centralnej, Bronisława Grąbczewskiego.
Książka zawiera tekst dziennika przetłumaczony na język polski z kopii znajdującej się w archiwum Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego w Petersburgu.
Poprzedzają go trzy rozdziały stanowiące rozbudowany komentarz do zaprezentowanego dokumentu. Przedstawiono w nich rys biograficzny Grąbczewskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego dwudziestoletniego pobytu w Azji Centralnej, dokonano również analizy literaturoznawczej dziennika oraz kolekcji fotograficznej liczącej około 150 zdjęć, które podróżnik wykonał podczas wyprawy.
W rozdziale, umieszczonym za tekstem dziennika, przedstawiono identyfikację większości spośród ponad siedmiuset miejscowości i obiektów fizjograficznych, które Grąbczewski zanotował w swoim dzienniku.
Do publikacji dołączono również kopię oryginalnej mapy na czterech arkuszach,
na której podróżnik zaznaczył trasę swoich ekspedycji w latach 1885–1890.

KSIĄŻKA

Michał Mencfel

Atanazy Raczyński (1788-1874). Biografia

Książka jest próbą wszechstronnego opisania długiego i bogatego życia oraz obszernego i różnorodnego dzieła hrabiego Atanazego Raczyńskiego (1788-1874) – wywodzącego się z Wielkopolski pruskiego arystokraty, uczestniczącego z wielką swobodą w kulturalnym i towarzyskim życiu europejskich elit; Polaka w pruskiej służbie dyplomatycznej, toczącego przez całe życie trudny, dramatyczny i krytyczny dialog z polskością; przenikliwego obserwatora i komentatora wydarzeń politycznych, twórcy spójnej doktryny politycznej utrzymanej w duchu radykalnego konserwatyzmu; kolekcjonera malarstwa i twórcy publicznie dostępnej galerii obrazów o europejskiej renomie; znawcy, badacza i propagatora sztuki, autora szeroko w Europie komentowanych, pionierskich książek o sztuce niemieckiej i portugalskiej.
Przenikliwy, samoświadomy, refleksyjny, o złożonej osobowości, żyjący nadto w turbulentnych czasach, trwał Raczyński w stanie permanentnego konfliktu.
Wychowany w duchu ideałów oświecenia i przywiązany do nich, śledził nowe prądy umysłowe i, mimo związanych
z nimi obaw, fascynował się nimi. Uwikłany w gorące dyskusje narodowe, zmagał się ze swoją polskością, do końca traktując ją zarówno jako brzemię, jak i wyzwanie. Wierzący bezwarunkowo w określony ład społeczny i polityczny, dostrzegał nieuchronność jego rozpadu. Wynikające z tych okoliczności napięcia i dylematy są głównym tematem książki.
Słowem: w trzech rozdziałach – „Formacja”, „Polityka”, „Sztuka” – opowiada o bogatej, twórczej osobowości i umysłowości uwikłanej w „historię zerwaną z łańcucha”.

FIRMA JUBILERSKA APART

SZWAJCARSKI ZEGAREK ALBERT RIELE KOLEKCJA FAMILY 1881

Firma jubilerska APART przekazała na tegoroczną aukcję szwajcarski zegarek marki Albert Riele
z kolekcji Family 1881.

HISTORIA MARKI ALBERT RIELE

Jest rok 1881. W Szwajcarii – ojczyźnie zegarmistrzostwa – powstaje tradycyjne atelier zegarkowe pod szyldem R. Albert Riele. Od tamtego czasu Albert Riele stał się marką nowoczesną, z oddającym jej charakter, gustownym logotypem oraz całą plejadą wyśmienitych czasomierzy, oczywiście Swiss Made.
W 2016 roku Albert Riele obchodził swoje 135 urodziny.

Szwajcarskie zakłady produkcyjne Albert Riele mogą pochwalić się zaawansowanym zapleczem sprzętowym, wykwalifikowanym personelem oraz wysoką kulturą pracy. Powstawanie zegarka Albert Riele to złożony i usystematyzowany proces, począwszy od narodzin koncepcji, przez zaawansowaną technologicznie produkcję, na precyzyjnym montażu, zwieńczonym rygorystyczną kontrolą jakości, kończąc.

Albert Riele redefiniuje styl. Odważnie realizuje doskonałe rozwiązania w świeżym, nowoczesnym duchu. Jest odpowiedzią na pytanie, jak powinien wyglądać współczesny zegarek wyższej klasy. Design czasomierzy Albert Riele to spotkanie tradycji, będącej swoistą miarą szyku, z pełną młodzieńczej energii wizją zdolnych projektantów. Do tego nuta przemyślanej ekstrawagancji, przejawiająca się akcentem detalu. Charakterystyczny i rozpoznawalny dla wzornictwa Albert Riele jest efekt absolutnej spójności, gdzie wszystkie elementy zegarka harmonizują ze sobą.

Zegarek męski
Kolekcja: Family 1881

Mechanizm: Kwarcowy
Kaliber: Ronda 708
Kamienie łożyskujące: 5
Funkcje: wskazówkowy, datownik, sekundnik, wskaźnik faz Księżyca
Rodzaj koperty: Stal
Wymiary koperty: 41 mm
Szkło: Szafirowe antyrefleksyjne
Pasek/bransoleta: Pasek skórzany
Zapięcie: Motylkowe
Wodoszczelność: 50 m
Gwarancja producenta: 2 lata

ZANZI RESORT

Afrykański luksus w magicznym otoczeniu, z wyjątkową obsługą i najwyższej klasy kuchnią.

W butikowym hotelu ZANZI RESORT znajduje się 7 willi z widokiem na Ocean oraz 6 mniejszych, ogrodowych willi. Wszystkie utrzymane są w afrykańskim stylu w połączeniu z nowoczesnymi udogodnieniami. Łącznie 13 willi znajduje się na terenie 6 hektarów, co gwarantuje gościom zachowanie bardzo dużej prywatności. Dzięki ogrodom, bujnej roślinności i dbania o plantacje warzyw i owoców goście mają szansę poznać prawdziwe oblicze flory Zanzibaru.

Informacje od zespołu ZANZI RESORT

Zależy nam na spełnieniu oczekiwań nawet najbardziej wymagających turystów. Oferujemy wiele możliwości relaksu zarówno dla ciała, jak i ducha. Poza zakwaterowaniem w luksusowych willach, nasi goście mogą korzystać z wyjątkowej restauracji, małej (ale zamkniętej dla obcych) plaży, nowego molo – idealnego miejsca do podziwiania zachodów słońca oraz dużego basenu. Na terenie naszego hotelu znajduje się także siłownia na świeżym powietrzu oraz strefa relaksu – z łóżkiem Ganbanyoku oraz masażami.
Obsługa hotelu zadba o każdy szczegół Państwa pobytu. Pomożemy zorganizować zwiedzanie wyspy, bądź sporty wodne dla tych, którzy preferują aktywny relaks. Gości, którzy wolą relaks nad prywatnym basenem zapewnimy spokój i śniadanie o dowolnej porze podane w prywatnym ogrodzie.

Zanzibar leży tylko 6 stopni od równika, więc ryzyko poparzeń słonecznych jest bardzo wysokie. Należy pamiętać o zabraniu kremów z wysokimi filtrami UV.

Zapewniamy gościom ręczniki plażowe i podstawowy sprzęt do snorkellingu.
Woda kranowa w Zanzi Resort pochodzi ze studni głębinowych. Została wielokrotnie przebadana i spełnia wszystkie europejskie standardy.
Poza terenem hotelu, podczas zwiedzania wyspy i Stone Town zalecane jest picie wyłącznie wody butelkowanej, która jest dostępna bez ograniczeń.

Jeżeli zarezerwowałeś u nas transfer z lotniska – co jest zalecane – przyślij na nasz email office@zanziresort.com szczegóły dotyczące Twojego przylotu (numer lotu, godzina lądowania). Nasz kierowca będzie na Ciebie czekał z tabliczką przy wyjściu z hali przylotów,
Nasza hotelowa plaża jest prywatna – otoczona klifami – nie ma do niej dostępu nikt poza naszymi gośćmi. Molo pozwala na korzystanie z głębokiej wody bez względu na przypływy i odpływy.

VOUCHER

na 7-dniowy pobyt dla dwóch osób na wyspie Zanzibar w luksusowej willi z salonem, toaletą, sypialnią
z widokiem na ocean, z prywatnym basenem , z bezpośrednim dojściem do oceanu.
Pobyt obejmuje śniadanie.

Lot na Zanzibar we własnym zakresie: cena od 2200 -3500 zł
Transfer z lotniska ok. 35 $ w jedną stronę
Ważność voucheru – rok – do wykorzystania w dowolnym terminie po wcześniejszym uzgodnieniu z Zanzi Resort

DARIUSZ WNYKOWICZ

Ukończył Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu z wyróżnieniem, wydział grafika i malarstwo w pracowni malarstwa prof. Norberta Skupniewicza i rysunku w pracowni prof. Wojciecha Müllera. Swoją twórczość realizuje na obrazach olejnych na płótnie i rysunkach realizowanych techniką – tuszem/kredką/ołówkiem oraz airbrush. Twórczość nieodzownie odnosi do natury/postaci, z charakterystyczną sobie sprzecznością elementów składowych – upraszcza – a całość kompozycji konsekwentnie komplikuje i co ważne, zazwyczaj płaszcząc plany poszczególnych rekwizytów, rozwiera planszę obrazu dla przestrzeni; dla wizualnej przestrzeni. W rysunkach, kontynuuje dociekania stosunków wielkości proporcjonalnych, na rzecz braku proporcji, tym samym wzmaga siłę oddziaływania wizualnego, co celowo nie ułatwia percepcji, a przez to komunikatywności. Przyjęta zasada – unikanie śladów pospiesznego – szkicowania – odruch – przypomina, że otwieranie
i permanentne przekształcanie form uznane jest przez artystę, jako spontaniczność. Wszystko po to, by te trudności wzmagały ryzyko wyrazowe.

Smugi świetlne i smugi ciemne przetworzone zostały w masywy o nieokreślonych fizycznie cechach, gdy światło, poprzez natężoną dwukierunkowość oraz zanikową ostrość, niepokoi przyciąganą na siebie uwagą.

Przekształcenia postaci – najczęściej kobiecej, skrywają – przeszkadzają jej wyrazistości, jednak zaskakuje sprowadzenie tych relacji do kształtu. Dana postać się materializuje, czy może dematerializuje, zaczynamy dostrzegać, że te postacie utraciły nieodzowną biologiczność. Ich niepohamowana przestrzenność, zawsze obecna rozszerzająca się przeźroczysta warstwa – elementów niemożliwych, niezaobserwowanych, ujrzanych w wyobraźni – wyrażonych przez artystę.

MAREK DZIENKIEWICZ

Profesor sztuk plastycznych, urodzony w Warszawie w 1951 r. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie ukończył w 1974 r. Prowadził pracownie: Tkaniny i Struktur Wizualnych, obecnie Plastyki na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną. Jest artystą malarzem. Uprawia abstrakcję geometryczną.

Profesor Sztuk Plastycznych od stycznia 2014 roku. Wydział Malarstwa ASP w Warszawie, ukończył z wyróżnieniem w 1974 roku, w pracowniach profesorów: Tadeusza Dominika i Zbigniewa Gostomskiego. Rok 2015, jest 40 rokiem pracy Dzienkiewicza w ASP w Warszawie. Marek Dzienkiewicz studiował również u profesorów: Mieczysława Szymańskiego, Jacka Siennickiego, Romana Owidzkiego i Ludwika Maciąga oraz miał kontakt z następującymi mistrzami Sztuki: Ryszardem Winiarskim, Henrykiem Stażewskim, Józefem Łukomskim i Kajetanem Sosnowskim.

Od 1973 roku uprawia abstrakcję geometryczną i jest autorem 18 cykli – serii prac, z których każda opiera się na odrębnych oryginalnych założeniach. Są to zarówno obrazy, rzeźby i tkaniny, ale też i obiekty przestrzenne wykonane np. z klepki dębowej, sklejki, korka lub rurek tekturowych.

Marek Dzienkiewicz pracował: na Wydziale Malarstwa w latach 1975–89 jako asystent, w latach 1989–2003 jako szef Pracowni Klasycznych Technik Tkackich (później też Papieru). W latach 2004–2014 prowadził Pracownię Struktur Wizualnych na Wydziale Grafiki a od marca 2014 prowadzi Pracownię Plastyki na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną.

Marek Dzienkiewicz jest autorem ponad 20 wystaw indywidualnych i brał udział w ponad 60 wystawach zbiorowych. Jego prace są w kolekcjach, w 12 krajach a w Warszawie między innymi w Muzeum Narodowym i w kolekcji Galerii Studio.

Dorobek społeczny Dzienkiewicza to coroczna organizacja odwiedzin grobów profesorów ASP na Powązkach. W latach 2006–2010 był prezesem Okręgu Warszawskiego ZPAP.

Marek Dzienkiewicz jest autorem kilku oryginalnych teorii dotyczących kompozycji na płaszczyźnie. Notatki biograficzne o Dzienkiewiczu znajdują się w Słowniku Malarzy Polskich, II Tom (Arkady, 2001) i w Wielkiej Encyklopedii Malarstwa Polskiego (Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2011).