JANUSZ NOWACKI – „Z cyklu Dęby Rogalińskie”

 

JANUSZ NOWACKI
Z cyklu Dęby Rogalińskie
Fotografia
21×32
2021


JANUSZ NOWACKI (ur. 1939)

Artysta fotograf. Honorowy członek ZPAF.

Debiutował w 1964 roku ekspresyjnymi portretami muzyków jazzowych. W latach 1973-1981 realizował Warsztaty Fotograficzne – autorski program animacji życia fotograficznego w Wielkopolsce – sytuujący się w nurcie „fotografia poza galerią”. Założyciel Studia DiM, które w początkach lat 80. odegrało ważną rolę w diaporamie polskiej.

Od połowy lat 80. jeden z wyróżniających się przedstawicieli polskiej fotografii pejzażowej, szczególnie w tematyce tatrzańskiej.

Założyciel i kurator autorskiej Galerii Fotografii „pf” w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, którą kierował w latach 1993-2004. Jeden z inicjatorów i twórców lobby fotograficznego w nowych warunkach Polski lat 90.

Laureat wielu Grand Prix i głównych nagród na konkursach ogólnopolskich.

Jego fotografie znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu i Wrocławiu, Muzeum Przyrodniczego TPN w Zakopanem, Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze oraz Muzeum Fotografii w Charkowie (Ukraina).

Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, Nagrody Artystycznej Marszałka Wielkopolskiego, Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.