LESZEK WYCZÓŁKOWSKI – „Reunion”

 

LESZEK WYCZÓŁKOWSKI
Reunion
Akwatinta i akwaforta na tekturze 16/25
31×31 cm
2007


LESZEK WYCZÓŁKOWSKI (ur. 1950)

Urodził się w rodzinie artystycznej. Pierwszych lekcji udzielał mu ojciec Witold Wyczółkowski (1921-2012) znany artysta plastyk i ilustrator.

Uprawia malarstwo sztalugowe i grafikę artystyczną.

Jego sztuka znajduje się na granicy syntetyzmu i abstrakcji geometrycznej. Patrząc na nią, stajemy się świadkami połączenia i balansu dwóch rzeczywistości, światła natury – miękkiego, organicznego, pełnego uczuć i instynktów oraz świata geometrii – dyscypliny i logiki.

Zestawiając te opozycyjne wobec siebie światy, próbuje pogodzić je na tyle, aby wydobyć z nich piękno przełożone na język sztuki. Kwadrat i koło to podstawowe formy, które dla Artysty są zarówno inspiracją jak i ulubionym tematem. Tworzy prace, gdzie kompozycja oparta na geometrii przekazuje widzom emocje, które zwykle nie są kojarzone ze światem geometrii.

Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1975-1977). Po przybyciu do Kanady w 1978 roku, kontynuował studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych w Ontario College of Art and Design University (1980-1982).

Swoją sztukę pokazywał na 180 wystawach indywidualnych jak i grupowych w Austrii, Belgii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, galeriach publicznych, korporacjach i prywatnych ww. państw.