Wystawa Joanny Imielskiej w BWA w Pile

Galeria Biura Wystaw Artystycznych w Pile zaprasza na wystawę „ Dotknij wiatru, dotknij wody” autorstwa Joanny Imielskiej. Otwarcie wystawy 6 sierpnia 2021 r.

Artystka powiedziała o wystawie:

Poetycki tytuł wystawy Dotknij wiatru, dotknij wody (zapożyczony od Amosa Oza) kryje w sobie tęsknotę za swobodą podróżowania, a ponieważ wystawa odbywa się w pełni lata prezentuję na niej cykle podróżne. Są miejsca, do których wielokrotnie powracam. Miastem moich powrotów jest między innymi czeska Ostrawa. Urzekło mnie to miasto, o którym Jaromir Nohavica śpiewa: „gorzkie miasto”, „czarna gwiazda”, „czarne serce”, ale jednak w tym mieście „wypełnia się jego los”. Szanghaj i Pekin to kolejne miejsca zaznaczone na mapie moich podróży (2016), miasta podobne i sprzeczne jednocześnie. W pracach z cyklu Szanghaj nawiązuję do sztuki Chin, do kaligrafii, czerni chińskiego tuszu i czerwieni pieczęci. Napisałam pamiętnik z osiemnastu dni spędzonych w Szanghaju.

W 2014 r. odkryłam Góry Harzu, położone w środkowych Niemczech na terenie Saksonii-Anhalt i Dolnej Saksonii. Przyjeżdżając tam, zatrzymuję się w Sieber, małej miejscowości leżącej około dziewięciu kilometrów od Herzberga am Harz. Sieber położone jest nad rzeką o tej samej nazwie, zatopione między górami, sprawia wrażenie uśpionej i wyludnionej osady.

Jestem pod ogromnym wrażeniem Nowego Jorku. Już podczas pierwszej podróży do tego miasta w 2017 r. uległam jego niezwykłej atmosferze; w 2018 r. to poczucie we mnie się utrwaliło.

W Polsce są trzy miasta – Bydgoszcz, Poznań i Leszno, z którymi jestem związana w szczególny sposób. Lesznu dedykowałam prace w cyklach: Labirynty (2008), Zapisane godziny (2012) i Ziarnko prawdy (2018).

Comments are closed.